[Fwd: [TURKISTAN-N] TR: Türkçülük Nedir, Türkçü Kimdir? [Timur KOcaoglu]]

Sayin Arkadaslar, 

Mehmet Tutuncu Beyin idare ettigi [TURKISTAN-N]TR internet ortaminda Timur Kocaoglu Beyin yazdigi "Türkçülük Nedir, Türkçü Kimdir?" baslikli bir yazisi bana da geldi. Timur Bey çok ilginç seyler söylemis. "Timur Kanunu" yahutta "Türkçülük Sartnamesi" diye adlandirilabilecek bu "eserden" herhalde kendisi pek gurur duymaktadir. Yazilanlardan belli ki yazi "rahatsiz" bir kalemden çikmis bir yazi. Yazdiklarini ben de sizlerle paylasmak istedim. Timur Beyin yazisinin tümü asagidadir. 

Bir bölümünde demisler ki:

 

"5. Türkçülük ve Türkçü bugün Türkçe konuSan ve Türkçülük bilincine
sahip Altaylardaki Tuva Türkleri, DoGu Türkistan'daki Uygur Türkleri,
Litvanya'daki Karay Türkleri, Irak'taki Türkmen kardesleri,
Afganistan'daki Özbek Türkleri bir yaSama ve aGir Sartlarda hayatta
kalma mücadelesi ve savaSi verdiGi sirada, bu kendinden olan
kardeSleriyle uGraSma ve onlara yardim eli uzatma sorumluluGu
varken, Türkçülük düsüncesini bozmak ve dejenere etmeye yönelik
"Kizilderililer Türkmüs, Hititler Türkmüs!" veya daha korkuncu
"ilk adem ile Havva Türkçe konuSurlardi, daha sonra bu Türk dili
ANAGRAM yaz-bozu ile Latince, Yunanca, Hintçe, Çince gibi farkli
diller olarak geliSti" diyen saçma-sapan ve sapIk düSünceler gibi
ucuz ve yalan hayallere kendini kaptirtmaz.! Türkçülük ve Türkçüler
gerçeklere ve bilime saygilidirlar."


Burada tasin kime atildigini arkadaslar kolaylikla anlarlar.  Adsiz olarak yazilmis olmasina ragmen, hedefin "Polat Kaya" oldugu belli ve bu arada konuya inanan diger arkadaslar da payini almis.  Aklima gelen söylenecek pek çok söz var.  Fakat ben kisa olmaya çalisacagim. 

Degerli arkadaslar, sayet birileri "bilimi" maskara yapmissa, "bilim" kisvesi altinda baskalarina oyunlar oynamissa ve olasilikla halen de oynamaya devam ediyorsa, ve diller konusunda "gerçek" diye gösterilmis bir takim hususlarin pek te "gerçek" olmadigi hususu gün isigina çikarsa, o "bilime" pek saygili olunamaz.  Hele bu Timur Kocaoglu'nun reçete yazmasiyla hiç olmaz.  Üstelik "bilim" diye bilinen pek çok konular daima yeni sorusturmalarla karsi karsiyadirlar. Ve bu sorusturmalarin neticesi yepyeni ufuklara kapi açilir, yeni bilgiler elde edilir.  Bizim yaptigimiz da bunun dogrulugunu kanitliyor. Timur Kocaoglu'nun bundan rahatsiz olmamasi gerekir.  

Bilindigi üzere gerek bcn_2004 gurubunda  ve gerekse historical_linguistics_2 gurubunda  "ANAGRAM" konusunu tanitan, konuyu sayisiz örnekler vererek enine boyuna konusan ve bu teknik sayesinde Türkçenin Bati ve Semitik dillerin yapilisina kaynak olarak kullanilmis oldugunu gören ve dile getiren "Polat Kaya" benim. Taninmasi çok zor olan bu inceligi, Timur Beyin görmesi, düsünmesi ve gün isigina çikarmasi büyük olasilikla imkansiz olan bir is.  Buna ragmen  Timur bey, çok bilir bir tavir takinarak, her firsatta bizi karalamaktan geri kalmaz. Zira bizim söylediklerimiz Timur beyin bildiklerine ters düser.  Timur beyin yönünden dünya tek boyutludur.  Ona göre, Batinin dünyaya "gerçek" diye tanittigi hersey gerçegin ta kendisidir ve onlarin hiç birisi sorusturma konusu olamaz.  Bu kani "Avrupa" dilleri için de geçerlidir. Böylece Timur beyin yönünden Avrupa dillerinin dil yapisi, nasil gelistirilmis oldugu, kaynaginin ne oldugu asla sorgulanamaz bile. Hele Türkler tarafindan böyle bir sorusturma bahis konusu bile olamaz.  Sorusturma olursa onu ancak ve ancak "Avrupalilar" yapabilir!  Ama Avrupalilar, dilci olsun veya olmasinlar, Turkçe hakkinda akillarina ve agizlarina ne gelirse söylerler. Hatta Türkçeyi bölük bölük ettikten sonra Türkleri de parça parça bölüp her birini ayri bir millet sayarlar. Türklerin "Türk" adini dahi defterlerden silip Türklügü yok sayarlar. Bu sekilde Türk insanini çesitli kaliplara dökerlerken, bir kismini da "Hint-Avrupali" diye tanimlayarak Türk insanindan kendilerine pay bile çikarirlar.  Bütün bunlara ragmen Timur Bey onlarin dediklerini "gerçek' bilir. Ama Polat Kaya, Avrupali ve Semitik dilcilerin, eskiden beri kendilerine dil gelistirirken, Türkçeye tatbik ettikleri "ANAGRAM" konusunu dile getirince Timur Bey küplere biner. Bizi "ANAGRAM yaz-bozuna inanan, saçma-sapan ve sapik düsünceler gibi ucuz ve yalan hayallere kendini kaptiran" kimseler olarak tanimladigini da hiç çekinmeden söyler bu saygisiz "dilbilimci". 

Belli ki Timur Bey  bu bulusun isiginda yaptigimiz çalismalara tamamen karsi olan birisidir. Timur Bey asagida ekli yazisiyla bizi arkadan vurmayi tercih etmis ve çok ayip etmistir. Kendisine "yaziklar olsun" dememek elde degil. Timur Bey, ortada hiç bir sebep yokken, damdan düsercesine ortaya attigi  "Türkçülük Nedir, Türkçü Kimdir?" baslikli "Türkçülük Sartnamesine" de bu konu ile ilgili özel bir madde yerlestirmis. 

Görüldügü üzere Timur bey bir politikaci! Yazdiklarinin ipe sapa gelir tarafi yok.  Enine boyuna yel gibi savurmaktan kendini alamamis. Sayet herhangi bir Türk eri onun yukarida "yap" dediklerini yapmiyorsa, sebep ne olursa olsun, veya "yapma" dediklerini yapiyorsa, onun kurallarina göre, o asla "Türkçü" olamaz. Olasilikla, Timur beyin koydugu sartlar isiginda ve de kendi inancinda yanliz kendisi Türk dünyasinin iyiligini düsünen tek "Türkçüdür".  Baskalarina onun katinda yer yoktur. Kendisinin tanimlamasina göre hele en korkuncu da su "ANAGRAM" denen konu ile ugrasanlar. Onlar asla afedilemezler ve "Türkçü" olamazlar. Timur Beye göre "bu haddini bilmezler kendi baslarina düsünme yeteneklerini kullaniyorlar ve Timur Beye sormadan, yahut ta kendisinin yaptigi gibi, önce yabancilarin onayini almadan, düsüncelerini ve buluslarini yazma cesaretini gösteriyorlar.  Bu ne haddini bilmemezlik!". Timur Bey böyle bir sartname yazmakla "saçmalamis" dense bile farketmez.  Zira Timur Bey demis ya gerisi bos!  

Hele su "ANAGRAM" konusunun Türkçü olmak veya olmamakla ilgisi nedir? Bunu pek anlamis degilim. Timur bey de onu izah etmiyor. Belli ki Timur beyin "anagramcilarla" büyük sikintisi var ve onlara karsi nefret duygulari sürekli kabarmaktadir. Bu yüzden çok olasilikla geceleri uykusu bile kaçmaktadir. Dogrusu bu çok "hassas ve Türkçü" arkadas kendisine gereksiz bir dert edinmis!

Timur Beyin kendisi de bir ögretim üyesi oldugu halde, o  bu çok sartli "Timur Kanunu" ile pek çogumuzu düsünmekten de men ediyor. Timur Bey kendi degimi ile gerektiginde çok "zalim" olabilen bir diktator politikaci! Kendisinden korkmayan çarpilmak riski ile karsi karsiyadir. Aferin size Timur bey, siz ne yamanmissiniz! Sizden korkmak gerekir. 

Bundan sonra Türkçü olmak isteyenler önce Timur Beyin görüsünü ve iznini almalidirlar. Hele siz siz olun, sakin Hititler yahut Sumerler yahut eski Misirlilar yahut Etruskler Türkçe konusan Tur/Turk insanlari idiler seklinde görüsler beyan etmeyesiniz. Bu yüzden Timur Beyin hismina ugrarsiniz, beni kara defterine yazdigi gibi sizleri de yazar, aforoz eder, ak defterden siler.  

Bir büyügü olarak, Timur Beye tavsiyem, konulari ve/veya sözcükleri inclemek isi ile kisileri karalamak isini birbirinden ayirsin, politika yapmasin ve bilhassa bozuk agizli davranislarindan sakinsin.  Bu gibi hezeyanlarini birkaç ay evvelinde yazdigim "Bilgamesh" konusunda da yine yapmisti ve ben kendisine karsi hos görü ile davranarak yanit vermemistim. Timur Beyin akli basinda bir egitimci gibi konulara yaklasmasi ve katkilarda bulunmasi kendi itibarini bir hayli artirir görüsündeyim. Sözlüklere bakmayi herkes basarir.  Fakat orada görülenleri yeniden degerlendirmek kolay bir is degildir!


Hepinize en iyi dileklerimle,

Polat Kaya-------- Original Message --------

Subject:

[TURKISTAN-N] TR: Türkçülük Nedir, Türkçü Kimdir? [Timur KOcaoglu]

Date:

Sat, 11 Feb 2006 23:31:34 +0100

From:

Mehmet Tutuncu <m.tutuncu@...>

Reply-To:

m.tutuncu@...

To:

TURKISTAN-N@... 

Turkistan Newsletter Sat, 11 Feb 2006 23:31:51
Turkistan Bulteni ISSN:1386-6265
Uze Tengri basmasar asra yer telinmeser, Turk bodun ilining torugin
kem artati, udaci erti. [Bilge Kagan in Orkhon inscriptions]
<<>><<>><>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<><<
 
Date: Sat, 11 Feb 2006 18:26:54 +0200
From: TIMUR KOCAOGLU 
 
 
Türkçülük Nedir, Türkçü Kimdir?
1. Türkçülük Türk kültürünü taSima, geliStirme, Türklük bilincine
sahip olma, Türk dilini koruma, yayma, yüceltmedir. Türkçü de,
Türk kültürünü taSiyan, geliStiren, Türklük bilincine sahip,
Türk dilini koruyan, yayan, yüceltendir.
2. Türkçülük her türlü irkcilik, kafatasçilik, ümmetçilik, din ve
mezhep ayrimciliGina karSidir. Türkçü, eski geçmiSi, soyu, ailesi,
kabilesi hangi deGisik dil ve kavimden gelmiS olsa bile, Türkçü olan,
Türk kültürünü taSiyan, Türkçe konuSan, Türk ulusuna saygili olan
herkesi kucaklar, baGrina basar.
3. Türkçülük ve Türkçüler ulu önder Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm
diyene!" özdeyiSindeki derin anlami, ya'ni "Türk olma"nin kavmiyet
ve irk ile degil, Türklük bilinci ile baGli olduGunu ve "Türkçülük" ile
"Türkçü" terimlerinin bir "bilinç" deGeri taSidigini onaylar.
4. Türkçülük ve Türkçü "Türklük bilinci" gerçeGine sImsIkI baGlidir
ve yok "Kizilderililer TürkmüS!" veya "Yok Hititler TürkmüS!" gibi
elde saglam bilimsel veriler olmadan boS hayaller veya romantik
sevdalarla uGraSmaz!
5. Türkçülük ve Türkçü bugün Türkçe konuSan ve Türkçülük bilincine
sahip Altaylardaki Tuva Türkleri, DoGu Türkistan'daki Uygur Türkleri,
Litvanya'daki Karay Türkleri, Irak'taki Türkmen kardesleri,
Afganistan'daki Özbek Türkleri bir yaSama ve aGir Sartlarda hayatta
kalma mücadelesi ve savaSi verdiGi sirada, bu kendinden olan
kardeSleriyle uGraSma ve onlara yardim eli uzatma sorumluluGu
varken, Türkçülük düsüncesini bozmak ve dejenere etmeye yönelik
"Kizilderililer Türkmüs, Hititler Türkmüs!" veya daha korkuncu
"ilk adem ile Havva Türkçe konuSurlardi, daha sonra bu Türk dili
ANAGRAM yaz-bozu ile Latince, Yunanca, Hintçe, Çince gibi farkli
diller olarak geliSti" diyen saçma-sapan ve sapIk düSünceler gibi
ucuz ve yalan hayallere kendini kaptirtmaz.! Türkçülük ve Türkçüler
gerçeklere ve bilime saygilidirlar.
7. Iraktaki Türkmenlere, DoGu Türkistan Türklerine maddi veya
manevi yardim etmeyen bir kimse Türkçü olamaz, o kimse
Türkçülük ülküsüne de sahip deGildir!
8. Türkçülük ülküsüne sahip Türkçü kimseler kendi bayraGina saygili
oldGu için baSka hiç bir milletin (hatta düSmanlarinin bile) bayrak-
larini kizginlikla yere atmaz, baSkalarinin bayraklarini yakmaz,
böyle ucuz sokak kahramanliklarina soyunmaz!
Eger bir Türkçü kimse baSka millet bayraklarinin yere atildiGini
ve yanmakta olduGunu görürse, gider o bayraGi yerden kaldirir,
bayraGi yanmaktan kurtarir. Çünkü, bu Türkçülük ülküsüne sahip
Türkçü kimsenin yüksek Türkçülük bilincinden ve en önemlisi
Türk bayraGina olan sonsuz saygisi ve sevgisinden kaynaklanir.
Çünkü baSka milletlere ve onlarin bayraklarina saygisi olmayan
bir Türkün kendi bayraGina da saygisi gerçek olamaz ve o
gerçekten Türkçülük bilincinde olamaz! Ayni Sekilde, baSka
milletlerden kimselere, onlarin elçilik ve konsolusluk binalarina
saldiran, taS atan, yakmaya yeltenenlerin Türkçülük ile
ilgisi olamaz ve böyle kimseler gerçek Türkçü olamazlar!
Sokaklarda baSka milletlerin ve devletlerin baSkan ve
idarecilerinin kuklalarini yakma gibi ucuz ve adice hareketlere
hiç bir Türkçü yanaSmaz, onun Türkçülük anlayiSi böyle
"sudan zorbalik"lara izin vermez!
9. Türkçülük bilincine sahip Türkçü Türkler ister Islam olsun,
ister Hristiyanlik, Musevilik, Budizm, Hinduculuk, Shintoculuk
gibi farkli dinler olsun, bütün dinlere saygilidir, hic bir dinle
alay etmez ve sözlü tacizde bulunmaz, hatta dini red eden
ateistlere de öfkelenmez!
Benim Türkçülük  anlayiSim budur, ben boS hayaller ve sevdalara
sahip kimselere Türkçü diyemem, onlarin boS hayallerini de
Türkçülük ülküsü olarak tanimlayamam!
Timur Kocaoglu
Ekleme: Yukardaki 9 madde, yalnizca su anda aklima gelen
düSüncelerden oluSuyor, yoksa bunlar "dogma" kaliplari
deGildir.  Bu 9 maddeye baSka arkadaSlar daha çok sayida
madde ekleyebilirler.