"ROMA'DAKI ESKI ÇAG PAGAN TAPINAGI PANTHEON’UN ÖRNEGI TÜRKLERIN ORTA ASYADAKI YURT YAPILARIDIR."

Aziz Arkadaslar,


Merhaba ve hepinizi iyi günler dilegi ile selamlarim. Bir hayli zaman oldu bu sayfada konusmalarimiz durdu. Ben kendi adima, uzunca bir arastirma ve onun neticesi olan bir yaziyi bitirmekle ugrastigim için sizlere ulasamadim. Simdi bu yazi bitmis bulunuyor ve onu sizlerle paylasmak istedim.  

Yazimin basligi Ingilizce aslindan tercüme edildiginde söyledir: "ROMA'DAKI ESKI ÇAG PAGAN TAPINAGI PANTHEON’UN ÖRNEGI TÜRKLERIN ORTA ASYADAKI YURT YAPILARIDIR. (Yurt, bir ev olmakla birlikte, eski Turanlilarin Gök-Tanri dininin de bir semboli idi).  Yazinin Ingilizce basligi: "THE ANCIENT PAGAN TEMPLE ‘PANTHEON’ IN ROME IS  MODELED AFTER THE TURKISH 'YURTS' IN CENTRAL ASIA. (Yurt, in addition to being a dwelling, was also a symbol of the ancient Turanian Sky-God religion). 

Resimli ve bir hayli uzun olusu sebebiyle, yaziyi Polat_Kaya Kitapligina koyamadim, zira böylece resimleri kaybetmis olacaktik. Onun yerine, yaziyi, ön sayfasi henüz hazirlik safhasinda olan yeni bir sitemize, 
http://www.polatkaya.net, koyduk. Yazinin yeni sitedeki url adresi söyledir: http://www.polatkaya.net/pantheon_yurt.htm. 

Bu yazi, halen Roma'da bulunan Pantheon binasi ile Orta Asyanin Yurt binalari arasindaki benzerligi görerek, kendilerine karalama yollu "Pagan" denilen eski çag toplumlari ile eski Turanli Tur/Türk/Oguz dünyasinin arasinda gerçek bir bagi görmüs ve bu baglantiyi gün isigina çikarmis bulunuyor. Böylece sözde "Pagan" dünyasinin aslinda eskidenberi Gök-Ata-Tanri, Gün-Tanri ve Ay-Tanri üçlüsüne inanan Turanli Tur/Turk/Oguz insanlarinin dünyasi oldugu gerçegi daha iyi anlasilmis oluyor. 

Her nekadar kolaylikla itiraf edilmiyor ise de, bunlardan anlasilan sudur ki sonradan gelistirilen bütün dinler dinsel ilkelerini, kökü olasilikla simdiki zamandan geriye dogru onbin seneyi çok askin bir zamana giden bu eski Turan dininden almislardir.  Bu eski dünya dininin dili Türkçe idi. Dünya çapinda tek dil olarak konusulan Türkçe o zamandan beri gelisen dillerin de kaynagi olmustur. Bu gerçegi yazida verdigimiz pek çok Latin sözcüklerinin aslinin da Türkçe olusundan görebiliyoruz.

Ümid ederim ki bir pagan tapinagi olan Pantheon binasi ile Orta Asya Yurtlarini yepyeni bir görüs içinde anlatan bu yazimi okumaya firsatiniz olur.  Görüslerinizi su forumlardan birine yazabilirsiniz: 

historical_linguistics_2@yahoogroups.com 
bcn_2004@yahoogroups.com,

Bu arada yeni sitenin baslatilmasinda ve hazirlanmasinda bol emegi geçen kardesimiz Kamil Kartal'in çok degerli yardimlarini da burada içtenlikle aniyor ve kendisine tesekkür ediyorum. Sagol Kamil!  Eline, aklina ve gönlüne saglik.

Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya