Re: TÜRKÇEDEN yapilmis sözde "KÜRTÇE" sözcüklerden örnek bir liste.

 

Aziz kardeşim Armagan Büker,


Merhaba.  

Dediniz ki:


1.Hint-Avrupa dillerinin Türkçe'den türemiş olduğu fikri çok büyük bir tezdir (iddiadır), bilimsel isbat gerektirir.


Polat Kaya:   Evet "Hint-Avrupa" dilleri Türkçeden bilinçli olarak türetilmiştir (yapilmiştir), fakat "türememiştir. "Türemiş" ile "Türetilmiş" arasindaki farka dikkatinizi çekmek isterim.  Türkçe bilinçli olarak hirsizlanmiştir! Bu benim buluşumdur ve bunu sayisiz sözcüklerin deşifre edilmesiyle isbatlamişimdir.  Elbetteki bu çok büyük bir iddiadir. Polat Kaya Arşivinde yazdigim bir sürü yazilarimi okumanizi öneririm. Yazdiklarim bilimseldir ve her sözcügün kendine özel şifrelenmesi ve deşifre edilmesi vardir. 

Dediklerimi rahatlikla izleyebilmeniz için Ingilizce "ANAGRAM" sözcügü ile tanimlanan kavramini dikkatle incelemenizi öneririm.  örnegin şu baglantiya bakin:  
http://en.wikipedia.org/wiki/Anagram. Dikkat etmelisiniz ki bu yazida verilen örnekler sadece "Ingilizceden Ingilizceye" olan degiştirmelerdir. Elbetteki Türkçeden-Ingilizceye yahut Türkçeden başka bir dile yapilan degiştirmeler konu bile edilmemişlerdir. 

2.Bir ân için Hint-Avrupa dillerinin Türkçe'den doğmuş olduklarını farzetsek bile, "Hangi Türkçe'den" diye sormak gerekmez mi? Yani, hangi tarihsel dönemde hangi Coğrafya7da yaşayan Türkçe'den?


Polat Kaya:  Kullandiginiz sözcüklere dikkat etmelisiniz.  Konu "dogma" degildir zira "dogan" varlik anasina ve atasina benzer.  Hint-Avrupa dilleri Türkçeye benzemez.  Çünkü ondan dogmamiştirlar.  Bilakis Türkçeden bilinçli sekilde "türetilmişler" ve kariştirilarak (şifrelendirilerek) gizlenmişlerdir.  Tipki birisinin arabasini çalan hirsizin yaptigi gizleme işi gibi. 

"Hangi Türkçeden" diye sormaniz yersiz zira BIRDEN FAZLA TÜRKÇE YOKTUR. Dil olarak BIR Türkçe dil vardir ve onun da çesitli agizlari vardir.  Türkçenin Azerbaycan ve Anadolu agizlari sözde "Hint-Avrupa" dillerine ait sözcüklerin yapilmasinda bol miktarda kullanilmiştir. Başka agizlar da kullanilmiş olabilir. Türkçe çok eski bir dil olup dünya çapinda bir dildir.  SÜMER ve eski MISIR dilleri Türkçenin agizlaridir.  Eski Orta Dogu, Anadolu, Avrupa hep Türkçe dilli yerli Tur/Türk/Oguz insani ile meskundu. 

Sözde Sami (Semitik) diller Sümerler zamaninda konuşulan Türkçe dilden "kirma ve yeniden düzme yoluyla" (anagram yapma) yapilmiştir. SAMI sözü Türkçe ESME (Yelin "ESMESI") sözünden gelir. Sami diye geçinenler "YELE" ve "KARA AY" a taparlardi ve halen de öyledir.  Ama bu gizli bir inaniştir kolay kolay itiraf edilmez!. Ayni yöntemle, Grekçe de M.Ö. 1500-1000 senelerinde Anadoluda ve Trakyada konuşulan Türkçeden yapilmiştir. Ayni şekilde Latince de yine M.Ö.  birinci 1000 yillarinda Anadolu ve Italyada konuşulan yerli Türkçe dilden yapilmiştir.  Çingene (gezginci) Roman imparatorlugu çökünceye kadar bu dil degiştirme işi devam edegelmiştir.  Hirsizlanmiş Türkçe sözlerden sözde yabanci dillere sözcük türetme oyunu  günümüze kadar gelmiş, günümüz Avrupa dillerinde de devam edilmiştir.  Ingilizce, Fransizca ve diger sözde "Latin" dilleri bu işi bol miktarda yapmiştir.  Büyük olasilikla Türkçeden Avrupa dillerine sözcük türetme işi şimdilerde bilgisayar yardimi ile yapilmaktadir.  Yani sisteme bir taraftan Türkçe tanimlama sözler verince diger taraftan çesit çesit kirilmiş ve yeniden dizilmiş sözcükler çikarilabilir! Bu söylediklerim size Türkçenin ne kadar gerilere gittigini gösterir!3-Verdiğiniz iki örnek, bence, bilimsel açıdan hiç inandırıcı değil... Deney ve gözleme dayanan kanıtlar gerektirecektir, bence.


Polat Kaya: Bilimsellik kavramindan ne kastedildigini iyi anlamaniz gerekir.  Sözcüklerin nasil yapilmiş oldugunu bulmak, suyu "dondurma" yahut "kaynatma" olayina benzemez. Suyun donma ve kaynama dereceleri bellidir ve her deneyde de ayni derecleri bulursunuz.  Fakat her sözcügün kendine özel durumu vardir ki, o sebeple, her sözcügü kendi başina incelemelisiniz.  Bu konuyla ugraşmiş olmadiginiza göre,  "anagram" kavramini ve de verdigim örnekleri incelemelidiginiz halde, söylediklerimin "inandirici olmadigini" söylemeniz konuyu bilmeden varmiş oldugunuz temelsiz bir yorumdur. En iyisi verdigim 150 sözde "Kürtçe" sözcükleri teker teker inceleyin.  Aksi takdirde boşuna konusuyoruz!

Ayrica şayet dediklerimi inandirici bulmuyorsaniz o zaman yolumuz ayrilmaktadir.  Size yeterinden fazla bilgi yazdim.  Eger siz onlari göz ardi ederseniz, daha fazla bir şey yapamam.  Zira bu konuda kimseyi zorlamaya da niyetim yok.  Inanirsiniz ne güzel, inanmazsaniz yine de sag olun ve yolunuz açik olsun. O zaman dilediginiz şekilde düşünmekte serbestsiniz. 4-Siz "kırd" sözcüğünün Farsça olduğunu bilmiyorsanız, bunda neden benim kusurum olsun???


Polat Kaya:  Bu konuyu size daha öncede açikladim.  Dikkatle okuyun lütfen. 


5-Yalnız Hint-Avrupa dillerinin değil, aynı zamanda Hami-Sami dillerinin de Türkçe'den geldiği konusunda da teoriler ileri sürüldüğü oldu, ama bunların hiçbiri kanıtlanamadı....Polat Kaya: Lütfen kelimeleri gelişi güzel kullanmaya devam etmeyin. "Geldigi" yahut "dogdugu" gibi deyimler geçerli degildir.  En dogrusu "HIRSIZLANMISTIR" deyimidir.  Birilerinin başarisizligi "Polat Kaya" nin da başarisizligi anlamina gelmez.  Her kesin ne dedigini dikkatlice analiz edip ona göre konuşmalisiniz.  Bir başkasi Hami-Sami dillerinin Türkçeden "geldigini" kanitlayamamişsa, ayni başarisizligi Polat Kaya'ya da yükleyemezsiniz.  Her kesin çalişmasi başkadir. Polat Kaya'nin çalişmasi kendine özeldir ve Kazim Mirşan Beyin veya başkalarinin çalişmalarinin dişindadir. Onu o şekilde görüp, bilip ve de söylenenleri izleyip anlamalisiniz, Yoksa hep yüzeysel olarak dilleri görmekte devam edersiniz.  


Onun için, bence, tek tek gidelim ve iğneyle kuyu kazar gibi, baştan başlayarak Türkçe'nin kökenlerini Tarih'in derinliklerinde arayalım; Atatürk Türk Dil Kurumu'nu (Türk Tarih Kurumu'nu ve Ankara Üniversitesi'ni) bunun için kurdu!

Saygılarımla

a.

(Armağan Büker)


Polat Kaya:  Bu sizin kendiniz için vereceginiz bir karar.  Beni hiç bir şekilde baglamayan bir kendi seçeneginiz.  Nasil diliyorsaniz o şekilde devam edin. Yalniz şayet merakli iseniz, o zaman dediklerimi de dikkatle inceleyin. Çok göz açici neticelerle karşilaşacaginizdan eminim!

Türkçe tarihin ta kendisidir.  Başkalari onu degiştirmiş ve Türkçeden yapilmiş sözcükler içinde "saklamişlardir.  Türk Dil Kurumu bu gerçegi görememiş, ancak sözcüklerin diş görüntülerinin benzerlikleri üzerine ugraşi sarfetmişlerdir.  Hint-Avrupa ve Sami dillerini gerçek "eski diller" olarak kabullenmiş ve o dilleri konuşanlarin propagandasina boyun egmiştir. Unutmayin ki hirsizlik yapan kimse elinde yakalanan malin her zaman için kendisine ait oldugunu iddia eder.  Dil konusu da aynidir. Hint-Avrupa ve Sami dillerini konuşanlar olasilikla bu dillerin nasil yapildigini bilmemektedirler. Eger aralarinda bilenler varsa,  onlar da gerçegi itiraf edecek durumda degildirler. Türkçeyi hirsizlamak yalniz dilin hirsizlanmasi olmayip, ayni zamanda eski Turan dünyasina ait medeniyetin, Turanli Tur/Türk/Oguz insaninin ve bu insanlarin ülkelerinin de hirsizlanmasi demektir! Elbetteki bunu yapanlar yaptiklari hirsizligi itiraf etmezler.  Bundan da süpheniz olmasin! 


Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya

03/11/2007a. wrote:

Değerli kardeşim Polat Kaya,

Sizi son derece ciddiye aldığım ve önem verdiğim için sizinle yazışıyorum, yoksa Türkçe üzerine konuşmayı seven en az birkaç milyon kişi var, onlar zaten yanıt da beklemezler, çünkü kendi söylediklerine kendileri inanıverirler ve eleştiriden hoşlanmazlar; oysa eleştiri bilimselliğin ta kendisidir, bence. Eleştirme olmayan yerde bilim ve bilimsellik olamaz.

Neyse, vakit kaybettiren tartışmayı sevmem, uzun sözün zor anlaşıldığına inanırım, onun için kısa olmaya çalışacağım:

Uğraştığınız konu beni çok ilgilendiriyor, bu alanda önemli çalışmalarıyla Kâzım Mirşan beyefendiyi, eserlerinden, tanıyorum. Sizi de elbet tanımak isterim.

1.Hint-Avrupa dillerinin Türkçe'den türemiş olduğu fikri çok büyük bir tezdir (iddiadır), bilimsel isbat gerektirir.

2.Bir ân için Hint-Avrupa dillerinin Türkçe'den doğmuş olduklarını farzetsek bile, "Hangi Türkçe'den" diye sormak gerekmez mi? Yani, hangi tarihsel dönemde hangi Coğrafya7da yaşayan Türkçe'den?

3-Verdiğiniz iki örnek, bence, bilimsel açıdan hiç inandırıcı değil... Deney ve gözleme dayanan kanıtlar gerektirecektir, bence.

4-Siz "kırd" sözcüğünün Farsça olduğunu bilmiyorsanız, bunda neden benim kusurum olsun???

5-Yalnız Hint-Avrupa dillerinin değil, aynı zamanda Hami-Sami dillerinin de Türkçe'den geldiği konusunda da teoriler ileri sürüldüğü oldu, ama bunların hiçbiri kanıtlanamadı....

Onun için, bence, tek tek gidelim ve iğneyle kuyu kazar gibi, baştan başlayarak Türkçe'nin kökenlerini Tarih'in derinliklerinde arayalım; Atatürk Türk Dil Kurumu'nu (Türk Tarih Kurumu'nu ve Ankara Üniversitesi'ni) bunun için kurdu!

Saygılarımla

a.

(Armağan Büker)

----- Original Message -----

From: Polat Kaya

To: kemalizm1919@googlegroups.com ; Polat_Kaya@yahoogroups.com

Sent: Monday, October 29, 2007 4:58 PM

Subject: Re: TÜRKÇEDEN yapilmis sözde "KÜRTÇE" sözcüklerden örnek bir liste.

 

Degerli kardeşim Armagan Büker,


Merhaba 
Armağan Bey.   Kendinizi tanittiginiza çok memnun oldum.  Böylece hakkinizdaki şüphelerim giderilmiş oldu.  Teşekkür ederim.  Bu kadar güzel adiniz varda onu neden yazmazsiniz? O ad size bir tanri hediyesidir! Onunla Türklügünüz belirlenmiş, hayatta taninir ve bilinir olmuşsunuz. Onu kullanmamanin anlami yok.  "a" kisaltmasi ise hiç bir şey ifade etmiyor ve üstelik kimliginizi şüpheye düşürüyor.  

1.    Önce benim yanlişimi bulup kirmizi ile işaretlediginiz için teşekkür ederim.  "ma" eki fazla olmuş ve gözümden kaçmiş! Çok daha dikkatli olmaliydim. Elinize saglik.  

2.  Benim de tek derdim gerçekler ve dogruluktur. Yanliş bilgilerle kimseyi kandirmak aklimdan bile geçmez.  Şayet söylediklerimi şüphe ile karşiladiysaniz, bu muhakkak ki onlari ilk defa işitdiginiz içindir.  Söylediklerimin halk arasinda bilinmeyen, fakat iddiali gerçekler oldugunun bilincindeyim. Bu sebeple söylediklerim sizin garibinize gitmiş olabilir.  Fakat, daha önce de dedigim gibi yazdiklarimi lütfen dikkatle inceleyin. Göreceksiniz ki gerçegi söylüyorum.  Söylediklerim bütün  tarih boyunca Türklerin başina oynanmiş çok sinsi bir oyunun ilk defa açiklanmasidir. Türkçe geçmişte çok yaygin şekilde konuşulan bir dünya dili idi! Bundan şüpheniz olmasin!    

3.  Benim "propaganda" ile işim yok.  Reklam yapacak ta birisi degilim.  Kimseden de bir şey bekledigim yok. Ben bir dil araştirmacisiyim. Beni tanimak için şu siteye lütfen bir bakin.  http://www.polatkaya.net/Polat_Kaya.htm  Ayrica Google arama motorunda "Polat Kaya" adi ile arayin.  Beni daha iyi tanimaniza sebep olur görüşündeyim. Üstelik ben "adimdan bahsedilsin de nasil bahisedilirse edilsin" kavramina da inananlardan degilim. Şayet ben bu dünyada anilacaksam, iyiliklerle ve geçmişin dil konusunu çözen birisi olarak anilmayi tercih ederim.  Zira bütün yazilarim bu husustadir.  Şu baglantilara lütfen ugrayip bir gezinti yapmanizi temenni ederim. Bunlari reklam olsun diye degil şüphelerinizi gidermek için veriyorum. 

http://www.compmore.net/~tntr/

http://www.polatkaya.net/

http://tech.groups.yahoo.com/group/Polat_Kaya/


4.    Diyorsunuz ki:

4-Fazla anlayışlı ve zeki olamayabilirim, ne yapalım öyle yaratılmışım! Ama, lütfen, şunu da düşünün ki, sizin gibi üstün bilgili insanların, olağanüstü bilimsel sözlerini anlayamayacak, anlayamayabilecek kişi, belki de, çoktur. Herkes sizin zekâ seviyenizde olmak zorunda değil, herkes Allah'ın verdiği idrâki kadar anlar... Lütfen, bunu da düşünseniz ve biraz daha az zekâlı, ama iyi niyetli, insanların anlayış düzeyine inebilecek âlicenaplığı da gösteriverseniz ne olur? İlaç prospektüsleri gibi yalnızca bir azınlığın anlayabileceği tarzda konuşmak niçin?Bu sözlerinizde hem alinmişlik ve hem de imali bir alay hissediyorum.  Ama size kirilmiş degilim. Sözlerimle sizi kirmak yahut küçük görmek gibi bir maksadim yoktu.  Ve kendiniz hakkinda, alçak gönüllü görünmek istemiş olsaniz bile, kendinizi küçük gösteren bir fikire kapilmanizi da asla istemem, Fakat şunu bir agabey (zannediyorum sizden yaşca büyügüm) gibi, yahut en azindan candan bir arkadaşiniz gibi söylüyeyim ki bir yaziya cevap vereceginiz zaman hiç olmazsa bir kaç defa okuyun. Kendinize, ilk okumanizdan edinmiş olabileceginiz yanliş anlamalari düzeltme  firsati verin ki en son yanitiniz yanliş olmasin.  Yanlişlik olmasin diye, ben sizin küçük iletinizi en az alti defa okudum. Konuyu dogru anlamak çok önemlidir.  Dogru anlaşilmayan konular hakkinda verilen yanitlar da genellikle yanliş olur! Görüyorsunuz ya DIL denen şey ne kadar çok önemli ayni zamanda kullanilmasi çok zor bir varlik.  Eger yazilanla yazilandan anlaşilan anlam biri digerinin ayni degilse istenilen maksada ulaşilamamiştir. Şayet benim yazdiklarim size "ilaç reçetesi" gibi karişik geldiyse bunda olasilikla benim de kusurum olmali.  Ama Türkçe yazdigim belgemin açik bir ifade tarzinda yazildigi inancindayim.  


5. Yazdiniz ki: 

5-""[Polat Kaya: Diyorsunuz ki:

"Ayrıca "Kırd" sözcüğünün Farsça'da "maymun" anlamına geldiğini duymadınız mı?"

Polat Kaya:  Belli ki "Kürtçe" ye aşinaliginiz var.]""

   Cevap: ""[Armağan: Benim Farsça bir kelimeden söz etmem, nasıl oluyor da, sizde, benim Kürtçe'ye âşinâlığım olduğu sonucunu veriyor? Doğrusu bunu da anlayamadım... Benim Kürtçe'ye değil, ama Farsça'ya âşinâlığım var.]""... Farsça bir kelime kimi ve niçin "Fars" yapar, ya da "Avrupalı" yapar? Bu sözünüzü de, inanın, anlamadım???... Farslık ya da Avrupalılık konusu durup dururken nereden çıktı, onu da anlamadım?


Bu sorunuzda hakli olabilirdiniz, fakat ne var ki bu konuda ilkin sizin kusurunuz oldu.  Bir kere adinizi "a" diye yazmaniz, e-posta adinizin "armanorama" seklinde olusu, bana Türk kimligine bürünmüs birisi oldugunuz intibaini verdi. Üstelik verdigim 150 sözcüge ragmen ve onlarin hiç birisine dokunmadan, "kird" sözcügünü ulu orta dile getirerek sivri bir soru yöneltmeniz dikkat çekici oldu. Teröre karşi oldugunuzu belirtmenize ragmen Kürtçeyi korur görüntüsü verdiniz ve böylece kimliginiz şüphe altina girdi. Ayrica kendini "Kürt" diye tanitan bazi  kimseler, sözde "Kürtçe" de bazi Farsca sözcüklerin olmasi nedeniyle Türk olmadiklarini ve "Fars" asilli olduklarini ve dolayisiyle "Hint-Avrupali" ve "Avrupali" olduklarini iddia ederler. Bu sebepledir ki Avrupalilar onlara sahip çikar ve onlari Türklerden ayri görür Türklere karşi korurlar. Bütün bunlarin bir araya gelişi sizin de ayni yöntemi uygulayan birisi oldugunuz görüntüsünü verdi. Görüyorsunuz ya kendinizi dogru tanitmadiginiz zaman ne kadar öneli yanlişlar ortaya çikabiliyor!  Şunu da belirtmek yararli olur ki  <armanorama@gmail.com> adresine ayrica gönderdigim yazi geri döndü. 


6. Dediniz ki;

6-Size bu yazının ta en sonuna bir başka arkadaştan gelen bir imeyl'i (iletiyi / elektronik postayı) ekledim, sorumluluğu gönderene aittir, böyle gelen farklı farklı fikirler benim zihnimi çok karıştırıyor. İnanın, anlamaya zekâm yetmiyor.


Şiiri okudum.  Belli ki çok aci ve insafsiz bir beddua.  Elbette ki olmamasi gerekirdi. Bununla beraber Yavuz Sultan Selim zamaninda olan bu olayin arkasinda ki  o günün şartlari izah edilmemektedir.  Bildiginiz gibi Türkler çeşmeyi bir sevap işleme maksadi ile, yoldan gelip geçen insan ve diger canlilara bir hayir olsun diye yapan bir ulustur.  Bu atalarimizin "Yer-Su" inanişinda vardir. Yavuz Sultan Selimin gidişinde yaptirdigi çeşmenin gelişinde harap edilmiş oldugunu görmesi olasilikla onu çok sinirlendirmiştir.  Eger çeşmeyi harap edenlerin, her hangi bir sebeple, "Kürtler" oldugu kendisine söylendiyse, gördügünden çok bozulmuş olan Sultan böylesine aci bir beddua yapmiş olabilirdi.  Bu benim olayi bir izah tarzim ama gerçegin ne oldugunu bilmiyoruz.  Bununla beraber Sultanin daha alicenap olmasi da gerekirdi!

Bilmem bilerek mi yoksa tesadüfi mi olarak ima ettiginiz bir durum var.  Eger yanilmiyorsam, bu aci beddua ile benim bilimsel bir çalişmami bir nevi ayni kefeye koyuyorsunuz ki, şayet böyle ise, sizin naminiza bu çok yanliş bir kiyaslama olur. Şayet benim yazdigim yaziyi siz gerçekten anlamadiysaniz bana sorabilirdiniz ve ben de size memnuniyetle durumu açiklardim ve yine de açiklarim. Nitekim aşagidaki ikinci yazimda size bir sürü açiklamalarda bulundum.  Benim kendine "Kürt" diyen Türk kardeşlere herhangi bir kinim veya nefretim yok.  Ben bir dil araştiricisiyim. Yaptigim çalişma "Kürtçe" diye bilinen dilin altinda yatan çok önemli Türkçe gerçegini açiklamak için yapilmiştir.  Hepsi bu kadar!


7. Son olarak dediniz ki:

Bu konuda kafa yoran, öğrenen - öğreten - anlatan herkes sağ olsun, size ve değerli çabalarınıza her zaman teşekkür ediyorum/z.

 

İçtenlikli selam, saygı ve sevgiyle

Armağan Büker

27.10.2004Sizde sag olun! Emin olun ki sizin dogruluga ve dogru bilgiye olan aşkiniz kadar Polat Kaya da ayni maksad ile en az ayni aşki yaşamaktadir ve ugraşilarini dogruyu bulup göstermek için yapmaktadir.  Eger Polat Kaya'da bu aşk olmasaydi o çalişmayi zaten yapmazdi.  Kalin saglikla.


Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya

29/10/2007


a. wrote:

Değerli kardeşimiz Polat bey,

1-"armanorama" adını bana "gmail" servisçisi adres edinirken taktı, ben de karşı çıkmadım, kısaltma olarak da "a." kullanmak kolay oluyor, asıl ad/ımı ise muhtelif vesilelerle açıkladım, bir kez daha size de açıklamaktan mutlu olurum, adım Türkçe bir ad olarak "armağan" biçimindedir, gizliliği yoktur, teşekkürler...

2-Yazınızdan alınmadım, alınmak için bir sebep de göremiyorum, benim tek derdim doğruluktur, doğru bilgidir.

3-Propaganda bir bilimdir, mutlaka bilirsiniz, ve bu bilimin kurallarından biri şudur: Reklamın iyisi kötüsü olmaz, adınızdan bahsedilsin de, nasıl bahsedilirse bahsedilsin... Ben de bu kuralı hatırlayarak, bu kadar çok bu pis konulardan bahsedilmese ne iyi olur, diye düşünüyorum; yani bedavadan reklamları yapılmasa...!

4-Fazla anlayışlı ve zeki olamayabilirim, ne yapalım öyle yaratılmışım! Ama, lütfen, şunu da düşünün ki, sizin gibi üstün bilgili insanların, olağanüstü bilimsel sözlerini anlayamayacak, anlayamayabilecek kişi, belki de, çoktur. Herkes sizin zekâ seviyenizde olmak zorunda değil, herkes Allah'ın verdiği idrâki kadar anlar... Lütfen, bunu da düşünseniz ve biraz daha az zekâlı, ama iyi niyetli, insanların anlayış düzeyine inebilecek âlicenaplığı da gösteriverseniz ne olur? İlaç prospektüsleri gibi yalnızca bir azınlığın anlayabileceği tarzda konuşmak niçin?

5-""[Polat Kaya: Diyorsunuz ki:

"Ayrıca "Kırd" sözcüğünün Farsça'da "maymun" anlamına geldiğini duymadınız mı?"

Polat Kaya:  Belli ki "Kürtçe" ye aşinaliginiz var.]""

   Cevap: ""[Armağan: Benim Farsça bir kelimeden söz etmem, nasıl oluyor da, sizde, benim Kürtçe'ye âşinâlığım olduğu sonucunu veriyor? Doğrusu bunu da anlayamadım... Benim Kürtçe'ye değil, ama Farsça'ya âşinâlığım var.]""... Farsça bir kelime kimi ve niçin "Fars" yapar, ya da "Avrupalı" yapar? Bu sözünüzü de, inanın, anlamadım???... Farslık ya da Avrupalılık konusu durup dururken nereden çıktı, onu da anlamadım?

 

6-Size bu yazının ta en sonuna bir başka arkadaştan gelen bir imeyl'i (iletiyi / elektronik postayı) ekledim, sorumluluğu gönderene aittir, böyle gelen farklı farklı fikirler benim zihnimi çok karıştırıyor. İnanın, anlamaya zekâm yetmiyor.

 

Bu konuda kafa yoran, öğrenen - öğreten - anlatan herkes sağ olsun, size ve değerli çabalarınıza her zaman teşekkür ediyorum/z.

 

İçtenlikli selam, saygı ve sevgiyle

Armağan Büker

27.10.2004

 

 

 

====================================

----- Original Message -----

From: Polat Kaya

To: kemalizm1919@googlegroups.com ; a. ; Polat_Kaya@yahoogroups.com

Sent: Saturday, October 27, 2007 3:41 PM

Subject: Re: TÜRKÇEDEN yapilmis sözde "KÜRTÇE" sözcüklerden örnek bir liste.

 

Degerli kardeşim "a" diger adi ile "armanorama",


Merhaba "a". Keşke biraz daha cesaretli olsaydiniz da yazinizi sadece "a" yerine dogru adinizla 
imzalamasaydiniz ve ben de size kendi adinizla hitap edebilseydim. Bu imkani saglamamişsiniz. Șimdi bir hayaletle konuşur gibiyim! Yazimdan alinmiş gibisiniz.  Fakat, alinmayin.  O yazi sizi üzmek için yazilmadi.  "Dost aci söyler" cinsinden okuyucuya dogruyu gösterdi. 

Iletinizde dediniz ki:

"Değerli Kardeşimiz Polat bey,

Bilmem ki, durup dururken hepimize Kürtçe öğretmeniz çok mu yararlı?" Polat Kaya:  Bu sözünüz okudugunuzu anlamadiginizin kaniti! Demek ki yazimdan hiç bir şey alamamişsiniz. Yazik! Sunu çok iyi bilin ki kimseye "Kürtçe" ögretmiyorum.  Öyle bir niyetim de yok!  Yazimin maksadi gayet açik bir şekilde ifade edilmiştir. Ben yazimda, bizlere "Kürtçe" dil diye dayatilan,  soyu sopu bir olan kardeş insanlari birbirinden uzaklaştirp birbirine düşürmek için kullanilan ve bilinçli sekilde Türkiye Türklerinin başina bir "bela" olarak oynanan bu dilin, bütün Avrupa dilleri gibi, Türkçeden yapilmiş uyduruk bir dil oldugunu söyledim. Bu iddiamin gerçekligini isbat için de 150 kadar sözde "Kürtçe" sözcüklerin nasil yapildiginin açiklamasini yaptim.  Bu birilerine "Kürtçe" ögretmek degil bilakis yapilan iddianin verilerle desteklenmesidir!. Türklerin başina sinsi güclerin sahtekarca oynadiklari oyunun altinda bu uyduruk dilin olduguna dikkati çektim.
Bu çok önemli bir bilgidir. Gerçekleri görme bakimindan bunu sizin degerlendirmeniz gerekirdi. Siz bunu ya anlayamadiniz veya bilinçli olarak görmek istemediniz. Bunun olabilecegini düşünerek daha yazimin başinda iken "Verdigim örnekleri çok dikkatlice ve sabirla gözden geçirmenizi diliyorum" demiştim.  Belli ki siz bu uyarima da pek kulak asmamişsiniz. Dolayisiyle okudugunuz yaziyi anlamada hiç başarili olamamişsiniz. Buna ragmen, belli ki bilgisizlik içinde hemen kaleme sarilip iletinizi yazmişsiniz.    

Diyorsunuz ki: 

"Bütün incelikleriyle Kürtçe öğrensek, terörü durdurabilir miyiz sizce?"


Polat Kaya: Elbette ki bütün incelikleriyle Kürtçe ögrenseniz dahi terörü durduramazsiniz! Fakat "Kürtçe" sözcüklerle ilgili dedigim incelikleri ögrenirseniz, başiniza işlenmiş oyunun nereden kaynaklandigini daha dogru ögrenmiş olursunuz. Halihazirda siz bunu bilmiyorsunuz ve ancak suyun üstünde yüzdürülenleri görüp bazi hükümler çikariyor ve "terör" sorusuna yüzeysel olarak bakiyorsunuz.  Anlatayim. Önce sunu sormaliyiz: "TERÖR" denen bela neden var? "TERÖR" var çünkü kapali kapilar arkasinda gizli işleyen ve belirsiz kalmayi tercih eden sinsi bazi gücler "terörü" bilinçli sekilde yaratiyor, besliyor, devamli şekilde kulagina yanliş bilgiler ve propaganda üflüyor, eline para ve silahlar veriyor, akil ve imkanlar destegi oluyor.  Böylece ortaya çikardigi bir "vur-kaç" gücünü önce bölüp parçalamayi ve sonunda yutmayi hedef edindigi Türkiye Cumhuriyetinin canina sataştiriyor. Peki bu sinsi eller bu hain oyunu neden yapiyor?  Çünkü ondan büyük kazançlar bekliyorlar. Bulanik sularda balik avliyanlar, bir koyup pek çok almayi hedefliyorlar.  Hedef Türkiye Cumhuriyetinin topraklarini ele geçirmek ve boyunduruk altina alacaklari Türk milletinin kimligini degiştirip tarihten sildikten sonra insanlarini da ömür boyunca karin tokluguna esir gibi kullanmaktir. 

Evet, tarihte bu oyunu hep başari ile yapmişlar ve en güclü Türk devletlerini tarihten silmişlerdir. Simdi de ayni oyunu tekrar ediyorlar.  Sinsi güclerin dil oyunlari ile yarattiklari toplumsal karişikligi, beyin yikamasi ile kandirdiklari ve "KÜRT" diye tanimladiklari insanlarla körüklüyorlar.  Yani Türkiye Cumhuriyetini bölme ve yikma işini yine "Kürt" diye adlandirip yönlendirdikleri Türk soylu kimselere yaptiriyorlar.  Işte bu felaket bölünmenin temelinde "Kürtçe" dedikleri bu uyduruk, Türkçeden yapilma dil var! O dil bir "ayrilik" araci olarak kullaniliyor ve onun sayesinde birilerine "sen Türk degilsin" deyip onlarin aklini çeliyorlar. Bunlara ilaveten, ayrica  toplumun arasina bilinçli olarak sizdirdiklari başka hainlerin de iş birligi ile toplum iyice kiziştirilmakta ve bela büyütülmektedir.  

Dikkat ederseniz, bu oyunda kuklalarin uzaktan ipini çekenlere olan bir zorluk yoktur.  O sinsi örümcek kendi yuvasinda çok rahat bir şekilde ipleri oynatmakta ve gerektigi zaman gerektigi ipi çekmektedir.  Bu oyunun netiçesinde birbirine düşürülen kardeşlerin yorgun düşme ve bekleyen zehirli örümcege yem olma olasiligi gittikçe artmaktadir.  

Elbetteki terörü yaratan sinsi oyuncu kendisine uyduruk bir sebep bulmasi lazim. Bunu da normal olarak Türk toplumlarinda konuşulan Türkçe dilin yöresel "agiz" farkliliklarinda buluyor.  Hedef alinan grubun diline sizdirilan Türkçeden yapma uyduruk sözcükler konuşulan dili ana dil Türkçeden daha da farklilaştiriyor.  Sinsi hain oyuncu toplum içindeki bu "dil" farkliligini öne sürerek topluma kendilerinin "TÜRK" olmadigi fikrini aşiliyor ve pompaliyor.  Türkçeden yapilmiş uyduruk "KÜRTÇE" dili öne sürerek diyor ki bak işte senin konuştugun "dil" budur ve bu da seni Türkten ayri bir kimlik yapar. Böylece sonu gelmez bir propaganda devamli şekilde işleniyor.  Bu zehirli propaganda ile hedef alinan Türk toplumunun bazi unsurlari bir tuzak aginin içine düşürüldükten sonra kendilerine Türklere saldirma suçu işletiliyor. Türkiye üzerine çok evvelinden belirledikleri uzun menzilli emelleri için gizli planlar kuran terör yaraticisi en uygun zamanda hedef grubun koruyucusu ve kurtaricisi rolune girerek ipleri oynatmaya başliyor. Bu içten ve diştan yikim kavrami, terör yaraticisinin kendi sözde "din" kitaplarinda da bir dini emir olarak yazilimiş.  Bu emir "Gidin bunlarin dilini kariştirin ki bunlar birbirlerini anlamaz olsunlar" diye de gayet açik bir şekilde bildiriyor.  Demek ki işin temelinde Türkçeden bozulmuş bir uyduruk dil bulunmakta ve bu dil yok edilmek istenen ana topluma karşi bir harp araci olarak kullanilmaktadir.  

Bundan sonrasi, bilindigi gibi, son 30 sene içinde yapay şekilde ortaya çikan "Kürtcülük" ve ondan dogan terör olaylari olmuştur.  Oyunun neticesi olarak, Türk milleti kirk bin insanini kaybetmiştir.  Nice gencecik yigitler şehit edilmiş, analar aglamiş, ocaklar yikilmiş ve Türk ulusu yasa bogulmuştur. Buna ragmen terör yaraticilari Türklere karşi oynanan bütün bu olanlara "terör" adini dahi vermiyorlar ve bu zulmu yaptirdiklari maşalari "ayrilikci asi" diye adlandiriyorlar. Görüldügü üzere eşsiz bir iki-yüzlülük ve Türklere dost olmayan bir tutum devam ettirilmektedir! Bütün bu olanlar da Türkçeden yapilmiş "KÜRTÇE" diye adlandirilan "UYDURUK" bir dile dayatilmaktadir. Daha öncede belirttigim gibi, uyduruk olan yalniz "Kürtçe" degil bütün Hint-Avrupa ve de Semitik dilleridir. Işte bu gerçek görülsün diye "Kürtçe" ile ilgili o yazim yazilmiştir. 

Tekrar edeyim, elbette ki Kürtçe ögrenmekle terörü durduramazsiniz! Fakat Kürtçenin bilinçli şekilde Türkçeden yapilmiş yapay bir dil oldugunu ve onun Türke karşi içten ve diştan bir yikim araci olarak kullanildigini, ve terörün kaynaginda bu uyduruk dilin oldugunu bilmekle yolunuza kurulan tuzaga düşmemegi ögrenmiş olursunuz. Bu da karşi aydinlatici bildirmelerle terörün başlamadan önlenmesine yarar! Çok iyi bilinmesi gereken şudur ki DIL bir "tanri" kadar güclüdür! Sinsi çikarci beyinlerin elinde dil korkunç bir harp ve yikim aracidir. Onunla insanlarin beyin yikanmasi yapildigi gibi karalar ak ve aklar da kara gösterilebilmektedir.  Kardeşler arasina sokulan uyduruk bir nifak dili kardeşi kardeşten uzaklaştirdigi gibi bir birine de kolaylikla düşman edebilmektedir!  


Diyorsunuz ki:

"Ayrıca "Kırd" sözcüğünün Farsça'da "maymun" anlamına geldiğini duymadınız mı?"

Polat Kaya:  Belli ki "Kürtçe" ye aşinaliginiz var. Sözlükte verilen sözcükler arasinda " meîmûn" sözcügünün "Kürtçe" oldugu iddia ediliyor.  Bu iddianin hem yanliş ve hem de bir sahtekarlik oldugunu gösterdim.  Üstelik verdigim 150 sözcüge karşi bir "Farsca" sözcügün oluşu ancak bir ayrinti olup onu konuşani ne "Fars" yapar ve ne de "Avrupali". 

Dediniz ki:

"
Ayrıca, bir kavmi ya da bir etnik özelliği aşağılamanın, "uydurma" demenin, küçümsemenin herhangibir kimseye büyüklük kazandırabileceğini sanıyor muşunuz?" 


Polat Kaya:  Bu ifadeniz de sizin adiniza yanliş bir  yorum! Ben her hangi bir "kavmi" aşagilamiyorum.  Sadece, konuşulan dilin Türkçeden hirsizlanmiş sözlerden yapilma sözcüklerden oluştugunu söylüyorum ki bu da dilin uyduruk oldugunun işaretidir. Ayrica bu dil hirsizligi dili konuşan "kavim" tarafindan yapilmamiş, bilakis başkalari tarafindan yapilmibaşkalari tarafindan yapilip "Kürtçeye" sizdirilmiş ve aşilanmiştir. Durumun böyle oldugunu görünce de onu gerçekci bir dil ile tanimlamak gerekir ki ben de onu yaptim!

Üstelik "Kürt" diye anilanlarin Türklerden farkli olan bir taraflari da yoktur. Kendilerine "Kürt" diyenler ezelden beri dili, töresi, dini ve kimligi özbeöz Türk olan kavimlerin bir karişimidir. Ama ne varki bu saf insanlarin bazilari sinsi gücler tarafindan kökleri olan "Türklükten" uzaklaştirilmiş kendi gizli maksatlarina hizmet eder hale getirilmişlerdir. Onlar ortaya çikarilan bu yapma dil sebebiyle Türk dünyasindan koparilmiş, böylece, hem kendi başlarina ve hem de Türklerin başina bela olmuştur. 

Ayrica dikkat etmelisiniz ki "AVRUPA" dillerinin hepsinin de Türkçeden yapilma "uyduruk" diller oldugunu söyledim. Bu gerçegin dilciler tarafindan bilinmedigini, ve bilenlerin de "lal" kalmayi terçih ettiklerini söyledim. Dil hirsizligi, Türk dünyasinin insanlarinin da hirsizlanmasini hedefleyen bir medeniyet hirsizligidir ve bu hirsizlik binlerce seneden beri Türkçeye ve Türk dünyasina tatbik edilmiştir.  Bu yüzden de Türk dünyasi hep bilinçli olarak tarihten sinsice silinmiştir.  Günümüzde de ayni oyunlar oynanmakta, "Kürt" dediklerine ayri bir "ulus" sifati takilmakta, fakat dünyanin en eski ulusu olan Türklere "ulus" diyemiyen bir sürü beyin özürlüler dahi türetilmiştir.  Bu da Türklerin karşisinda ezelden beri kendilerini küçük görenlerin Türklere karşi duyduklari düşmanligin bir başka işaretidir. 

Son olarak diyorsunuz ki:
"

Yine de verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederiz, umarız doğrudur...

Saygılarımla

a.  "Polat Kaya:  Söylediklerimin gerçek oldugundan şüpheniz olmasin! Verdigim 150 sözde "Kürtçe" sözcüklerin yapi ve anlamlarinin açikladigim şekilde incelemesi ve mavi renkle gösterdigim Türkçe kaynak metinlerle karşilaştirilmasi söylediklerimin gerçek oldugunu göstermege yeterlidir.  Yalniz şunu da belirteyim ki gerçegi görebilmek için konu üzerine biraz düşünme gücü de sarfetmek gerekmektedir!  


Selam ve sevgi ile,

Polay Kaya,

26/10/2007


a. wrote:

Değerli Kardeşimiz Polat bey,

Bilmem ki, durup dururken hepimize Kürtçe öğretmeniz çok mu yararlı? Bütün incelikleriyle Kürtçe öğrensek, terörü durdurabilir miyiz sizce?

Ayrıca "Kırd" sözcüğünün Farsça'da "maymun" anlamına geldiğini duymadınız mı?

Ayrıca, bir kavmi ya da bir etnik özelliği aşağılamanın, "uydurma" demenin, küçümsemenin herhangibir kimseye büyüklük kazandırabileceğini sanıyor musunuz?

Yine de verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederiz, umarız doğrudur...

Saygılarımla

a.

----- Original Message -----

From: Polat Kaya

To: Polat_Kaya@yahoogroups.com ; bcn_2004@yahoogroups.com

Sent: Monday, October 22, 2007 11:30 PM

Subject: TÜRKÇEDEN yapilmis sözde "KÜRTÇE" sözcüklerden örnek bir liste.

 

TÜRKÇE SÖZLERDEN YAPILMIŞ FAKAT SAHTECE "KÜRTÇE" DIYE TANITILAN 

SÖZCÜKLERDEN BIR ÖRNEK LISTE


POLAT KAYATANITIM ÖN SÖZÜDegerli okuyucular. Dünya Hint-Avrupai dillerin çok eski diller oldugu ve kendi başlarina başka dillerden bagimsiz olarak geliştirilmiş diller oldugu bir gerçek imiş gibi dünyaya tanitilmiştir. Dünya da bu tanitimi bu şekilde bilmektedir. Halbuki bu tanitim sahte bir tanitim olup bu dillerin temelindeki asil gerçegi söylememektedir. Bu inkarin sebebi de bu dillerin aslinda Türkçeden yapilmiş oldugu gerçegidir!  Yani "TÜRKÇE" "Hint-Avrapa" dillerine bir ATA ve/veya ANA dildir!  "Hint-Avrupa" dillerine en son olarak ta "KÜRTÇE" eklenmiş ve bir siyaset oyununa araç olarak kullanilan bu dil bir kement ilmegi gibi Türklerin boynuna takilmiştir.  Bu yazimizda bir Avrupai dil olarak tanitilan "Kürtçe" dilden bazi sözcüklerin yapilarini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Internette verilen bir Ingilizce-Kürtçe sözlükten  ( http://hem.passagen.se/eramura/engelska/dictionary/abclista.htm ) seçtigim yüzelli (150) kadar sözde "Kürtçe" sözcüklerin Türkçe kökenleri aşagidaki listede verilmiştir. Türkçe köken metin "kirilip-yeniden düzme yollu" (anagram yapma) degiştirilerek, bütün Avrupa dillerinde oldugu gibi, sözde "KÜRTÇE" dilde kullanilan sözcüklerin yapilmasinda kullanilmiştir. Verdigim örnekleri çok dikkatlice ve sabirla gözden geçirmenizi diliyorum. Çünkü o listede dünyaya "KÜRTÇE" diye tanitilan sözcüklerin aslinda Türkçe sözlerden nasil kirilip yeniden düzenlemek yoluyla yapilmiş olduklarini göreceksiniz. Bu listeden edineceginiz bilgi ile, herkesten önce Türklerin saf çocuklar gibi kandirildiklarini ve bunun planli neticesi olarak da Anadoluda Türklerinin nasil birbirlerine planli bir sekilde düşürüldügünü göreceksiniz. 

Listede kirmizi olarak yazilan ilk sözcükler "Ingilizce" sözcükler olup onlarin karşiligi olan "Kürtçe" sözcükler hemen onlardan sonra verilmektedir. Bu veriliş kaynak sözlükte verilenlerin aynidir.  Onlardan sonra gelen veri "KÜRTÇE" sözcügün yeniden dizilişi, yani "deşifre" edilmiş halidir ki bu ">" isaretinden sonra verilmektedir.  Ondan sonra da "Türkçe kaynak söz" geliyor ki bu da "< Tr." işaretinden sonra veilmektedir.  Verilen "Kürtçe" sözcügün "deşifre edilmiş hali", Ingilizce olarak kelimeye verilen anlamin işiginda sözcügün harf-be-harf yeniden dizilmesi ve bulunan dizinin Türkçe okunmasidir. Sözcüklerin yapiminda kullanilan Türkçe metin mavi renkte gösterilmiştir. 

Iki örnek:  
Ingilizce 
deny  Kürtçe   "retkirdinewe".   w = vu, > "inker-edivertu"    <  Tr.  "INKÂR EDIVERDU" sözünden.
Ingilizce 
Kurd  Kürtçe   "Kürd".      >    "KÜRT "       < Tr.     "TÜRK"    adinin degiştirilmiş hali.

BIR "INGILIZCE- KÜRTÇE" SÖZCÜKLER LISTESI VE KÜRTÇE SÖZCÜKLERIN TÜRKÇE KAYNAKLARI


Kaynak sözlük :  http://hem.passagen.se/eramura/engelska/dictionary/a.htm

INGILIZCE söz  - KÜRTÇE sözler  >  "KÜRTÇE sözün yeniden dizilisi"   <  Tr.   "TÜKÇE KAYNAK SÖZ" ve açiklamalar.


A Harfi

annihilate        qelaçokirdin    >   "ÇAQ-OLE-KIRDIN" yahut  "ÇOQ-ALE-KIRDIN"  <  Tr.     "ÇOK ÖLÜ KIRDIN"

ankle                qûlepê             >   "PELEQ-U"      < Tr.  "BILEK  O"  (ayak bilegi o)

angular            gošedar         >   "KÖSEDIR"     <  Tr. "KÖŞEDIR" 

animal              giyanewer      W =ü,  >   "GUYUN" + INAG + ERE"   <  Tr.     "GOYUN + INEK + ERI" (MAL)

annually           salane      >  "SANALE"      <  Tr.  "SENELI" sözünden.

another one      yekêkî tir    > "TIYER-KEKI"  < Tr.    "DIYER TEKI"   

anybody           herkesêk      > "HERKES-EK"  <Tr.     "HERKES"
 
anyhow             herçonêk      > "HER-KONÇE" < Tr.  "HERHANGI"

anyway              heršêweyek    >  "HERŞEY-WEK"  > "HER-ŞEY-TEK"  < Tr. "HER ŞEY TEK"  (HER ŞEY AYNI).  Farsca YEK sözü Türkçe TEK sözünden yapilmistir.  

ape                     meîmûn    > "MEIMUN"    < Tr.  "MAYMUN"

apparent            aškira   > "AŞIKAR"        <  Tr. "AŞIKAR"        

appetite              îštîha    >  "IŞTAH-I"        < Tr. "IŞTAH"  

appetite              arezûî xuardin  >    "ARZU-IDARX-IEUN"    < Tr. "ARZU EDEREK YEYIN" (SEVE SEVE YEYIN)

appetizing          arezûbexiš    >  "ARZU-BEKIŞI"        < Tr. "ARZU BAKIŞI" (ARZU EDICI GÖRÜNTÜ) anlaminda 

appetizing          îštîhakerewe   > "IŞTAH-WEREKI"     <  Tr. "IŞTAH VERICI", C/K degişimi yapilmiş.

applaud              çeplelêdan   >  "EL-ÇAPLEDEN"  <  Tr.  "EL ŞAPLADAN" (alkişlama)

apprentice          šagird   >     "ŞAGIRD"   >  "ŞIRAGD"   < Tr.  "ÇIRAGDI"  (ÇIRAKDI) sözünden yapilmiş. 

NOT:    Türkçe "-DI, -TI" ekinin ve de "O" sözünün pek çok kök sözcüge eklenmesinin en azindan iki maksada hizmeti var. 
1) ortaya çikan söz bir tanimlama degimi oluyor.  Böylece Türkçeden kirilip yeniden düzenlenen sözcük "Avrupa dili" kalibina dökülürken ona verilecek olan anlam Türkçe olarak tanimlanmiş oluyor.  
2) Kelimenin yapisi büyümüş oldugundan onun kariştirilmasi, gizlenmesi ve Türkçeden uzaklaştirilmasi da o nisbette kolaylaşmiş oluyor. 

Not:    Eger bu kelimeler FARSCAdir diye bir iddia yapilirsa ki o zamanda sözde "Farsca" dilinin de Türkçeden yapilmiş oldugu daha da kanitlanmiş olur ki zaten öyledir.  Farsca da, bütün diger Hind-Avrupa dillerinde oldugu gibi,  Türkçeden dil degiştirme oyunu ile yapilmiş bir dildir. 

apprentice           fêrxuaz    > fêrxuaz > fêrkhuaz > "HF-ZERAK-U"    < Tr.  "ÇIRAK O" degiminden, H=I, E.

approve               pesendkirdin   >  "PENK-RESI-IDDN"     <  Tr.  "BENI RAZI ETDIN" (razi olmak, kabul etmek). K/I kaydirmasi olmuş. 

approve               razîbûn     >  "BIN-RAZU"    <  Tr.  "BEN RAZU" (ben razi) 

approve               qaîlbûn    >   "QABULIN"      <  Tr.  "KABULUN" yahut  "KABULUM".  

apricot                 qeîsî, zerdelû     >  'QEISI", "ZERDELU"    < Tr.    "KAYISI", " ZERDALI" (zerdeli) 

Aramaic               aramî        >  "ARAMI"    <  Tr.  "HARAMI" (hirsiz, aramaci, gezginci, çingene) 

Aramaic               zimanî aramî     >  "MIN-I-ARAMAZI" < Tr.   "MEN BIR ARAMACI" (men bir gezginci, men bir çingene) sözünden. 

Aramaic               zimanî aramî     >   "IMANI-ARAMZI"  < Tr. "IMANI HARAMCI" (imani haram yemek, imani hirsizlik, harami, hirsiz). 

NOT:    Aslinda 
ARAMAIC adi da Türkçe "ARAMACI" (gezginci, çingene) anlamli sözün degiştirilmesiyle yapilmiş ve harami, yani eşkiya bir gruba verilmiş bir addir.  Görülüyor ki hepsinin yaptigi iş gizli gizli Türkçeyi degiştirerek kendilerine ad ve dil türetmek ve böylece Türkçeyi hirsizlamak olmuştur.  Ne ilginçtir ki bir din kitabi olan "Incil" in "Aramaic" dilinde yazildigi bilinir.  Böylece hirsiz bir grubun Turkçeden hirsizlanmis dilinde sözde "kutsal" bir kitap yazilmis oluyor. 

arbitrary         zordarane     >  "ZOR-EDAN-AR"    < Tr.   "ZOR EDEN ER"  (kendi keyfine göre davranan er, zorba).   

arbitrary         arezûmendane    >   "MEN-ARZU-EDEN-A"    < TR. "MEN ARZU EDEN O" (O benim arzumda yapilan, o benim keyfi istegim). 

NOT:    Ingilizce "ARBITRARY", yani Türkçe "keyfi davraniş" anlamli, sözcügü Latince "ARBITRARIUS" sözünün ön kismidir.  Halbuki Latince  "ARBITRARIUS" sözü iki sekilde incelenebilir: 

a)    "ARBITRARIUS" harf-be-harf  "SURBA-IRTIR-A"  şeklinde yeniden dizilidiginde, onun Türkçenin "ZORBA ERDIR O" degiminden yapilmiş oldugunu açikca görüyoruz.  "ZORBA ER" ise her haliyle "keyfi davranan", kurallara, degerlere, törelere, vs. deger vermeyen kaba saba zorba herifin birisidir. 

b)    "ARBITRARIUS" sözcügü harf-be-harf  "ARSU-BIR-ITAR"  şeklinde yeniden dizilidiginde, onun Türkçenin "ARZU BIR IDARE" (KEYFI BIR IDARE) oldugunu görüyoruz ki bu da yine "keyfi davraniş" kavramini Türkçe olarak tanimlayan ikinci bir sözdür.

Böylece, bu sözde Avrupai dillere ait Latince, Ingilizce ve de kelimenin sözde "Kürtçesi" hep Türkçeden hirsizlanmiş bir Türkçe tanimlamanin kirilip yeniden dizilmiş halleridirler. Bu da gezginci dünyasina ait dinci-dilcilerin binlerce seneden beri Türklerin ve Türk dünyasinin başina getirdigi hileli oyunlarin iç yüzünü gösteriyor.

area                rûber           >  "BER-UR", U=Y=V,  < Tr.  "BIR YER" sözünden.  

                       Ingilizce "AREA" sözü de Türkçe 
"YER O" sözünden yapilip gizlenmiş bir sözdür. 

arm                bal       > "BAL"     < Tr. "KOL", belli ki C = K oldugundan Türkçe K damgasi C'ye, ve o da B harfine kaydirilmiş.  Ayrica, Türkçe O sesi de A sesine dönüştürülmüş ve gizlenmiştir. 

arm                qol          > "QOL"     < Tr. "KOL"  Burda, gizleme maksadiyla olsa gerek ki K harfi  Q harfine çevrilmiştir.

armistice        agirbes        >  "BARISGE"    < Tr. "BARIŞCI", C/G degişimi yapilmiş.        

armistice        šerragirtin      >   "RAREŞA-GIRTIN"  <Tr.   "BARIŞA GIRDIN", B/R degişimi yapilmiş.

army              leškir    >    "L-EŞKIR"  < Tr.  "aL ASKER" (Osmanli Türk askeri) 

army              sûpa       >  ""SU-PA"   <  Tr.  "SÜ"  ("asker" anlaminda eski bir Türkçe deyim).

arrest             bendkirdin       >  "BEND-KIRDIN"  <  Tr.  "BENDE GIRDIN" (baglandin, tutuklandin). 

arrival            geîštin      >    "GETIŞIN"   <  Tr.     "YETIŞEN" (varan, ulaşan) Y/G degişimi yapilmiş.

arsenic            zernîx       >   "ZEXIRN"     <Tr. "ZEHIRIN" (zehir), X =KH / GH / H.   

artillery          top           >  "TOP"     < Tr.     "TOP".

artist              hunermend    >    "MEN HUNERD"    <  Tr.  "MEN HÜNERDI" (men hüner sahibi) 

ashamed        šermezar      >    "ARŞEZ-ERM"     <Tr.    "ARSIZ EREM"   (arsizligindan dolayi utanmis kimse)

Asia Minor    Asyaî biçûk    >  "BIÇUK-ASYAI"      <Tr.    "KÜÇÜK ASYA", K/B  degişimi yapilmiş.

assess            helsengandin     >    "GANISH-ELNDIN "        <  Tr.     "GANIŞ ELEDIN"  (anladin, ögrendin) 

assess            nirxandin      >    "IGRANDIN-NH"    <  Tr.     "ÖGRENDIN"

assist             yarmetîdan     >   "YARDIM-ETAN" yahut  "YARDIM-ETNA"   <  Tr.   "YARDIM EDEN" yahut "YARDIM ETME"

assist             komekkirdin   >    "KOMEK VERDIN"     <  Tr.  "KÖMEK VERDIN"  (yardim verdin). V/K degişimi olmuş.. Türkçenin Azerbaycan agzinda "kömek" "yardim" demektir.

assistance       yarmetî     >      "YARTIM-E"         <   Tr.     "YARDIM" (YARDIM, KOMEK) 

assistance       komek       >    "KOMEK"     <  Tr.    "KÖMEK"  (YARDIM) . 

assistant         yarmetîder    >    "YARDIM-ETER"      <   Tr.    "YARDIM EDER".

assume            wadanan      >   "WANANDA",  S/W degişimi ile ,     <  Tr.   "SANANDI"
                        Ingilizce     ASSUMING    >   "S-SANMIG-U"     <   Tr.   
"SANMAK-O"

assume            ferzkirdin     >    "FERZ-IDIRKN"     <   Tr.   "FARZ EDIRSIN" (farz ediyorsun), S/K degişimi yapilmiş.

assure             dilnyakirdin   >   "DILINI-YARDKN"   <   Tr.  "DILINI VERDIN" (SÖZÜNÜ VERDIN),  V/Y ve I/K degiş.imi yapilmiş.

assure             tamînkirdin       >    "TEMIN-KIRDIN"     <   Tr. "TEMIN VERDIN" (söz vrdin, teninat verdin)

assure             tamînkirdin       >    "EMIN-ITDIN-KR"     <   Tr. "EMIN ETDIN" (söz vrdin, teninat verdin) 

asthma            tengenefesî        >    "NEFESI-GETEN"   <   Tr.  "NEFESI GIDEN"  (nefesi azalan)   

atmosphere    bergî hewa    W = VU,  >  "HEVA-BERÎGU"   <   Tr.  "HAVA VERICI", V/B degişimi yapilmiş. 

attack            hêriškirdineser    >  "ER-SDINE-KIŞHERIR"     <   Tr.  "ER ÜSTÜNE KIŞGIRIR" (eri üstüne saldirir) 

attack            pelamardan         >     "PELA-MARDAN"         <   Tr.   "BELA VERDIN"

attend            amadebûn       >     "BEN AMADU"        <   Tr.    "BEN AMADE" (ben hazirim) 

attend            hazirbûn         >    "BIN HAZUR"     <   Tr.  "BEN  HAZUR" (ben hazir, ben huzurda, hazirim) 

attract            xokišandinewe     > W = YU, "YENI-XOŞA-KIDEN-U"  <   Tr. "YENI HOŞA GIDEN O"    

audible            bîstraw    >    "BAR-ISUT"      <   Tr.  "BIR IŞITI" (bir ses)

author            nûser daner    >    "UASNN-ERDER"   <   Tr.    "YAZAN ERDIR" (yazan kimsedir)

authoress       nûserî afret    >  "AFRET-ÛSERI-N" veya "AFRET-ÛSENI-R", (Û = Y),   <   Tr.  "AVRAT YAZARI " veya  "AVRAT YAZANI" (kadin yazar)

autumn            paîz     >  "PAIZ",     <   Tr.   "PAYIZ" (güz, sonbahar, yaz sonu)

avenge            tolesendin     >  "OSEN-ELDIN-T", (C/S),    <   Tr.   "ÖÇÜN ALDIN" (öcün aldin, öcünü aldin)

avenge            tolekirdinewe      >    "EWINI-OLDERTEK"     <   Tr.   "EVINI ÖLDÜRDÜK" (evini kirdik, evini yiktik)

award            xelatkirdin     >    "KHILAT-KERDIN"     <   Tr.   "KHILAT VERDIN"  (giysi hediye verdin) 

award            pêškeškirdin    >   "PEŞKEŞ-KIRDIN"   <   Tr.   "PEŞKEŞ VERDIN", V/K kaydirmasi olmus.

Azerbaijan     xelkî Azirbaîcan    >   "AZIRBAICAN XELKÎ"  <  Tr.  "AZERBAICAN HALKI"
  

B Harfi

babble             çenedan      >    "ÇENEDAN"     <  Tr.    "ÇENE-eDEN"  (çene çalan, çenebaz) 

baby                mindal     >     "MIN-DAL"         <   Tr.  "MINI DAL" (körpe dal, bebe dal, filiz) 

baby                korpe      >   "KÖRPE"        <  Tr.   "KÖRPE" (bebe, dal, filiz) 

back                pišt      >     "PIŞT"  <  Tr.  "PEŞETI" (ARKADI). "Peşimden gel" degiminde oldugu gibi.

back                bopištewe      >    "BOI-PEŞITE-W"   <  Tr.   "BOY PEŞITI O" (gövde peşidi, govde arkasidi) 

back-up            pištgîrîkirdin       >  "PIŞ-GIRI-KIDINTR"  <  Tr.  "PEŞE GERI GIDINTIR" (arkaya gitmedir, geri gitmedir) 

back-ache           pišt êše      >    "PEŞT EŞE"  <  Tr.  "PEŞTE ACI" (geride aci, arka agrisi) 

backgammon      tawle       >  "TAWLE"     <  Tr.  "TAVLA".  

NOT:    Çok kimlikli ve  uyduruk W harfi Türkçe V harfinin yerine konularak görüntü degişimi yapilmiş.  Türkçe "TAVLA" sözünü "TAWLE" şeklinde sölemek onu "Kürtçe" yapmaz, tersine onu Türkçenin bir agzi yapar. 

bad                xirap, bed,  xirap  >  "XIRAP"   <  Tr.  "HARAP" (harap olmuş, berbad olmuş) sözü.

bad                bed     >    "BED"    <  Tr.  "BERBAD" sözünün son hecesi olan "BAD" ki ona "HARAP' anlami verilmiş.  

NOT:    Ingilizce "BAD" sözü de yine ayni sekilde yapilmiştir. 

bag                 canta        >   "CANTA"    <  Tr.   "ÇANTA" sözü. 

bag                 kîf        >    "KIFe"     <  Tr. "KÜFE" (Arka sepeti, el sepeti, küfe) sözünden.

bake               nankirdin    >    "NAN-KIRIDN"     <  Tr.   "NAN KURUDMa"  (nan (ekmek) pişirme), M/N degişimi olmuş.

baker             nanewa     >  "NANEWA"  <  Tr.  "NAN EVI" (ekmek evi)  

baker              nanker     >    "NAN-ERK",    I/K degişimi ile, <  Tr. "NAN ERI" (ekmek eri, ekmekçi nanci)  

NOT:    Ekmege Sümer Türkleri de "NAN" derlerdi. Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde de "NAN" denir. 

bakery            nanewaxane  >    "NAN-EWE" yahut "NAN-XANA"     <  Tr.  "NAN EVI" (nan hani, ekmek hani, ekmek iş yeri) 

balance           terazû    >   "TERAZU"     <  Tr. "TERAZI".

balance
           kêšane     >    "EŞKEN-A"     <  Tr.  "EŞKEN O" (EŞIT tartan). Türkçe "EŞ" sözü ve "GEN/KEN" ekinden yapilmiş. 

ball                  top        >  "TOP"      <  Tr.    "TOP" (yuvarlak küre biçimli)

banana            moz     >  "MOZ"   <  Tr. "MUZ".

banner            beydax      >   "BEYDAX" > "BEYDAKH"     <  Tr.   "BAYRAK"  R/D degişimi yapilmiş.  

barman           saqî    >   "SAQI"     <  Tr.   "SAKA" (su getiren, içki getiren) sözünden.

barman           meygêr    >   "MEYGER"     <  Tr.  "BEYGIR" (AT, EŞEK gibi SU (IÇKI) taşiyan arabalara koşulan hayvan. 

barber            berber      >   "BERBER"    <  Tr.  "BERBER".    

barber            sertaš       >   "TRAŞSE"        <   Tr.    "TIRAŞCI" sözünden.

barrel             lûley tifeng       >     "TIFENG-LULEY", Grek dilinde oldugu gibi G/Y degişimi ile,   <  Tr.  "TÜFENK LÜLÜG" (tüfegin  namlusu, tüfegin kursunu yönlendiren çelik borusu) TÜFENGIN namlusu; Türkçe "LÜLÜK"  boru demektir. Çay demligin "lülügü" çayi bardaga döken kismidir. 

basket             sebete      >  "SEBET-E"     <  Tr.  "SEBET O" (SEPET O).  

NOT:    Dikkat edilmelidir ki sözde Ingilizce "BASKET" sözü de "SABET-K" şeklinde  Türkçe "SEBET" sözünden yapilmiştir.  "K" harfi Türkçe kaynak sözü gizlemek için bir fazlalik ve ek yamadir. 

bathroom        hemam    >     "HEMAM"    <  Tr. "HAMAM".  

C Harfi

cafe            qawexane      >    "QAWE-XANE"    <  Tr.  "KAHVE HANE" (kahve evi, kahve evi, han = ev). NOT: Türkçe alfabede olmayan uyduruk semboller kullanilarak Türkçe söz yabancilastirilmiştir. 

cafe             çaxane      >    "CA-XANE"    <  Tr.  "ÇAY HANE" (çay evi). NOT: "Çay Evi" veya Kahve Evi'nde hem çay ve hem de "kahve" verilir, satilir ve/veya ikram edilir. Bu Türkün bir töresidir. 

cage             qefez       >    "QEFEZ"    <  Tr.  "KAFES".

calculate      jimardin     >   "JIM-IDAR" veya "JIM-IDAN"    <  Tr.   "CEM EDER" (toplama yapar) veya "CEM EDEN" (toplama yapan) yahut "CEM EDIN" (toplayin) anlamli sözlerin birlestilmiş ve degiştirilmiş hali. .

call               bangkirdin    >   "BANGIRDIN-K"     <  Tr.    "BAGIRDIN". K fazlalik olup gizleme yamasidir.

camp            çdirge    >   "ÇEDIRG" veya  "ÇDIRGE"    <  Tr.   "ÇADIRGAH" (Ordu çadirlarinin konuldugu yer) 

camp            ordiga    >   "ORDIGA"    <  Tr.  "ORDUGAH" (ordunun konaklandigi yer, ordu yeri, çadir yeri)  

canal            qenat   >   "QENAT"    <  Tr.   "KANAT" (ARK, ARIK). Eskidenberi Orta Asya ve Iranda Türklerin gerek yeralti ve gerekse yer üstü yaptiklari su kanallari (kanatlar) meşhurdur.  Türklerin eski YER-SU töresinin bir neticesidir. 

canal            coge    >   "COGE"    <  Tr.  "ÇÖKÜ" (çöküntü, çukur, kazinti anlamli) 

cancel           pûçkirdinewe.   > "KERI-ÇEWIPDUN"  <  Tr.  "GERI-ÇEVIRDUN" sözünden.  Bir ismarlamayi geri çevirme onun iptal edilmesi demektir. Grekçede "P" sembolü "R" harfi yerine kullanilir. Böylece,  R/P degişimi olmus.  

cancel
            helwešndinewe.   >  "helvvešndineuue"  >  "HEVVELINE-DUNEŞ-U"  şeklinde yeniden dizildiginde aslinin  <  Tr.   "EVVELINE  DÖNÜŞ O" oldugu görülüyor ki bu da, örnegin yapilan bir gösteri yerinde "yer ayirtmayi" iptal etme anlamli Türkçe sözdür. 

NOT:    Sahte harf W gerçekte çok kimlikli bir gizleme damgasi olup VV, UU, YY, UV, UY, VY, U, V, Y  harfleri yerine kullanilan ve o harflerin varligini gizleyen bir uyduruk harftir.  W Türkçe söz ve tanimlamalarin Bati dillerine hirsizlanmasinda kullanilan bir gizleme aracidir.  Bu bilgi isiginda, kelimedeki birinci W = VV ve ikinci W =UU harfleridir.  Bu degiştirmelerle kelime yeniden yazilinca 
"helvvešndineuue" şeklini aliyor. 


cancer            šêrpence    > "ŞER-PENCE"   < Tr. "aZAR PENÇE" (azar pençesi, öldürücü el) anlamli söz. Z/Ş degişimi yapilmiş.  

cancer            seretan    > "ASTEREN"     < Tr. "AZTARAN" (azdiran, ezdiren, öldüren anlamli)

cancer            qirjang      > "QIRANGJ"     < Tr. "KIRANCI" (öldürenci) anlamli söz. Görüldügü üzere "kanser" anlamli üç sözde "Kürtçe" sözcük ayri ayri Türkçe sözlerden üretilmiş uyduruk kelimelerdir.  

candle            mom       >    "MOM"    <  Tr.   "MUM".

candle-stick    momdan    >    "MOMDAN"    <  Tr.   "MUMDAN" (ŞAMDAN, MUMLUK).

cannon            top    >    "TOP"    <  Tr.   "TOP".

cap                  šepqe       >    "ŞAPQA"    <  Tr.  "ŞAPKA",   K/Q degişimi olmuş.

care                 çawdêrîkirdin    >   "DIRDINE-ÇARI-W-K"   <  Tr.  "DERDINE ÇARE O".  W ve K ilavesi bir gizleme örtüsüdür.   Ingilizce "CARE" sözü de Türkçe ÇĊRE sözü olup degişik sekilde seslendirilerek Türkçe oldugu gizlenmiştir. 

carpet             ferš   >  "SERF"    <  Tr.  "SERIF" (serip, sergi, hali)

carpet
              qalî    >   "QALI"    <  Tr. "HALI", H/Q degişimi yapilmiş.

carriage          galîske    >   "GELISKA"    <  Tr.  "GELIȘKE" (gelmeyi saglayan araç, araba).

carriage           erebane    >   "EREBEN-A"    <  Tr.   "ARABAN O" (ARABANIZ).

castle               košk     >    "KOŞK"      <  Tr.    "KÖŞK".  

NOT:    Ingilizce "CASTLE" Türkçe  
"TAŞ-KALE" sözünden yapilmiştir.  

category          cor    >    "COR"    <  Tr.  "CÜR" (çeşni, çeşit, tür) 

category          çešin    >     "ÇEŞNI"    <  Tr.  "ÇEŞNI"  (çeşni, çeşit, tür) 


D Harfi

daddy             bab, bawik, babe        <  Tr.   "BABA"  (BABACIK)

dentist            didansaz     >   "DIS-DAZAN"    <  Tr.  "DIŞ-DÜZEN" (diş yapan)       

dagger            xencer       >    "XENCER"    <  Tr.  "HANÇER".

damp              šêdar      >    ašdêr"    <  Tr.   "YAŞDIR".  

damp              ter    >   "ter"   <   Tr.   "TER", (terlemek fiilinin kökü).

dampness        šê    >   êš     <  Tr.   "YAŞ".

dark                tarîk    >     "kradi"      <   Tr.   "KARADI".

darken            tarîkkirdin    >    "ki-kirardin-t"   <  Tr.  "KARARDIN""KARARTIN""KARA EDIN" 

darkness         tarîkî      >    "kîrati"    <  Tr.  "KARADI" (gecedi, işiksizdi) 

darling            xošewîst  >     "xoš-sevîtu"     <  Tr.     "HOŞ-SEVIDI"  (sevgilidi) 

daughter         kiç        >    "kiç"   <  Tr.  "KIZ",  Z/Ç degişimi olmus.. 

daughter        kenîšk     >    "kîš-ken"    <  Tr.   "KIZ CAN""KIZ CANI" , Z/Ş degişimi olmus.

day                 roj    >     "roj", q/r degişimi ile, > "qoj "    <  Tr.   "KÖZ" (QÖZ, GÖZ, GÜN, GÜNEŞ). 

deaf               ker    >  "KER"    <  Tr.   "KÂR" (SAGIR).

deafness        kerî.     >    "KER-I"    <  Tr.  "KÂR O" (SAGIR O).

deafness        kerêtî     >   "KÊRTI-E"  <  Tr.   "KÂRDI O"  (SAGIRDI O). 

dear               xošewîst    >    "xoš-sevîtu", w = vu,  >    "XOŞ-SEVITU"  <  Tr.   "HOȘ SEVITI" ("HOȘ- SEVIDI").

declare           rageyandin    >   "ayan-gerdin-a"   >  "AYAN-GERDIN" <  Tr.   "AYAN VERDIN" (açikladin, beyan verdin) V/B/K degişimi yapilmiş.

declare           beyankirdin     >    "beyan-kirdin">      <  Tr.   "BEYAN BERDIN" (açikladin, beyan verdin)

decorate         razandinewe   >   w = vv, "avani-vezendr" yahut "evine-vazandr" <  Tr.  "EVINI-BEZENDIR" (EVINI BEZE, EVINI SÜSLE) anlamli sözden.

decorate          nexšandinewe  >    "avine-nexš-edun"   <  Tr.   "EVINE-NAKIŞ-EDIN"  (EVINI BEZEYIN, EVI SUSLEYIN).

deny
                retkirdinewe     >     w = vu, "inker-edivertu"    <  Tr.  "INKÂR EDIVERDU" sözünden.

deny
           nikolîlêkirdin    >    "inker-illdik-oni"     <  Tr.     "INKAR-EYLEDIK ONU" (INKAR ETTIK ONU). 


Burada  Ingilizce DENY sözcügünün de kökenine bakmakta yarar vardir.  Türkçe "INKAR" anlaminda olan bu sözcük için Webster's Collegiate Dictionary, [1947, p. 270], Latince DENEGARE ve NEGARE sözlerinden geldigini yazar.  Önce Latince NEGARE sözcügüne bakalim. NEGARE, harf-be-harf "ENGAR-E" şeklinde yazilip Türkçe olarak okundugunda sözcügün Türkçe "INGAR" (INKAR) sözünden yapilmiş oldugunu görüyoruz. 

Ayni şekilde Latince DENEGARE harf-be-harf "ENGAR-EDE" şeklinde dizildiginde onun da Türkçe "INKAR EDI" (INKAR ET, INKAR ETME, INKARDI) anlamli sözü oldugunu görüyoruz.  Böylece, Ingilizce "DENY" sözü de sözde Latince "DENEGARE" nin ön kismi olan "DENE" den  elde edilmiş uyduruk bir sözcük oluyor ki onun da kökü yine Türkçe "INKAR" sözüne dayaniyor.  Fakat kirma, kariştirma ve degiştirme o kadar  olmuştur ki onun kökeninin Türkçe oldugunu görmek nerdeyse imkansizlastirilmiştir.  Ilk defa tesadüfen bu çalismada onun Türkçe kökenini görmek mümkün oldu.

Garip degilmidir ki Türkçe "INKAR" ve "INKAR EDI" degimlerini degiştirilmiş şekillerde hem Latincede ve hem de Italyancada buluyoruz.  Bu garip oldugu kadar ayni zamanda olasiligi sifir olan çakişmayi degiştirilmiş sekillerde çesitli sözde "Hint-Avrupa" dillerinde buluşumuzu acaba Avrupali dilciler nasil izah ederler?  Yoksa yine bir sürü riyakar laf uydurarak olayi ört bas etmege mi çalişirlar?  Bu gibi dil degişimlerini sözde "KÜRT" diye adlandirilan Türklerin kendi dilleri olan Türkçeye yapacagi ve yapabilecegi pek inandirici degildir.  Belli ki birileri DENEGARE ve NEGARE sözcüklerini dünyaya "Latince" diye sattigi gibi Türkçeden yapilma "RETKIRDINEWE" ve "NIKOLILEKIRDIN" sözcüklerini dünyaya "Kürtçe" diye hayasizca satmiştir. Belli ki Türkçeden "dil hirsizligini adet edinmiş" hirsiz  bir dünyada yaşamaktayiz! Diger taraftan bilgili  ve hem akilli geçinen bazi Türk "entelleri" ve politikacilari da bu uyduruk sözcükleri "gerçek Kürtçe" dil unsurlari diye kabullenmiş ve böylece sinsice tatbik edilen uzaktan kumandali bir içten bölünmeyi göremez veya umursamaz olmuşlardir.  Bu arada, Türk halkinin en büyük kusuru, hepsi Türk soylu oldugu halde, bilinçsizlikle birbirlerini çeşitli adlarla damgalamalari ve tanimlamalari olmuştur ki bu onlari bölünmeye götüren yanliş bir davraniştir.  

Bilinçli şekilde dili degiştirilen ve sonradan "Hint-Avrupa" asilli ve dilli diye tanimlanan gruba Avrupalinin sahip çikmasinin altinda yatan gerçek dili degiştirilen insanlarin hem kendilerini ve hem de bütün zenginligi ile ülkelerini hirsizlamaktir. Dilleri ve ülkeleri hirsizlanmis kimseler de sonunda hirsiza uşaklik yapma durumuna düşerler. Sömürücülügün en başta gelen gizli yayicisi din kuruluşlari ve misyonerlerdir. Bunlar sahte bir diş dini görüntüye bürünmüş, gerçekte, gizli iç dünyalarinda dinden çok politika üreten ve saman altindan su yürüten kuruluşlardir. Bu kuruluslarin, kendilerinden şüphe etmeyen saf ve dürüst yerli halk arasina sizip, onlarin aralarinda geçimsizlik çikarmadiklari ve de tahrip etmedikleri halk toplumu olmamiştir.  

 

  
SONUÇ SÖZ:


Bütün bu açiklamalarin gün işigina çikardigi sonuç şudur ki "KÜRTÇE" diye dünyaya tanitilan, Türklere bir siyasi yara olarak dayatilan  ve Avrupali dinci, dilci ve politikacilarca desteklenen bu dil, bütün Avrupa dillerinin de oldugu gibi, gerçek bir dil olmayip, Türkçe sözlerin kirilip yeniden düzenlenmesiyle yapilmiş uyduruk bir dildir. Avrupa dilleri de ayni şekilde Türkçeden yapilmiş uyduruk yapma dillerdir! Kürtçe Tarihte temeli olmayan, fakat kara prensiplere dayanan bir din ile ugraşanlarin gerek dinlerini ve gerekse siyasi etkenlik alanlarini genişletmek maksadiyla, bilinçli şekilde Türkçeden yapmiş ve yörenin Türk halkina gizli gizli işlemiş olduklari bir dildir. M. Ö. ceki çaglarda Orta Doguya, Anadoluya ve Avrupa kitasinin her yöresine sizmiş "karaya" ve "yele" din olarak inanan gezginci gruplar bu konuda tam bir dil ustasi olmuşlardir.  Zira bu hileyi binlerce seneden beri çok ustaca tatbik eden, her firsatta her yerde yerli halkin dil ve dinini degiştiren gezginci grublar Avrupai ve Semitik dilleri de yine Türkçeden ayni hileli dil degiştirme teknigi ile geliştirmiştir. Bu teknik sayesinde binlerce sene Türkçe konuşan Avrupanin yerli insanlari tarihten silinmiş ve geride kalanlari da yapay yeni durum içinde eritilmişlerdir. Anadolunun binlerce senelik Tur/Türk/Oguz insaninin dili ve adlari degiştirilerek sözde "hint-Avrupali" imiş gibi gösterilmiş ve tarih degiştirilmiş, Türk insani tarihten silinmiştir.  Binlerce sene Türkçe konuşmuş Iran cografyasinda dahi ayni hilekar dil degiştirme oyunu oynanmiş, Türk MEDE (METE) imparatorlugunun çökertilmesiyle yerine bir sözde "Hint-Avrupali" devlet geliştirilmiştir.  

Türkçeyi degiştirerek yeni diller üretmek yalniz Türkçenin hirsizlanmasi olayi olmayip ayni zamanda hem Türkçenin temsil ettigi medeniyetin ve hem de o medeniyeti geliştirmiş Türk toplumunun insanlarinin da hirsizlanmasidir. Netice yalniz bunlarla da kalmiyor Tur/Türk/Oguz insaninin topraklarinin da hirsizlanmasini neticelendiriyor. Bu gibi hirsizlamayi yapan gezginciler yazdiklari yalanlarla dolu "tarih" belgelerinde hep kendilerini öne çikarmişlar ve insanlik medeniyetinin kendilerinden dogdugu yanliş görüntüsünü dünyaya yaymişlardir. Bu arada dil degiştirme oyunu ile tarihten silinenler hep Türkler olmuştur. Bu hal Türk dünyasinin yumuşak karni olmuştur.  

Binlerce senelerden beri çeşitli kaliplar içinde saklanarak Türk dünyasinin içine sizan kara-din mensuplarinin, Hint-Avrupa dillerini Türkçeden yaptiklari gibi, ayni işi "KÜRTÇE" diye adlandirdiklari bir yapmacik dil için de yapmişlar ve bunu da Dogu Anadolu Türkünü Türklükten koparmak için uygulamişlardir.  Yapma dil gizli gizli yüzlerce sene süresince hedef grup arasinda yaydirilip atilan maya tutturulunca Türkün bir dali daha kesilip sözde "Hint-Avrupa" grubu içine alinmiştir.  Türkün dilini degiştirip başka bir kalip içinde bir Türk boyuna tatbik etmek, Türkü bölüp yok etmek için çok eskilerden beri icad edilmiş en etken ve sinsi bir harp aracidir, yani Türklere karşi sinsi bir soguk harp hareketidir. Yapilan işlem politik yalan dolanla beslenip ve de desteklenince, ayni toplumun bölünen boylari birbirine düşürülebilinmekte ve neticede her ikisi de plani hazirlayanlara yem olabilmektedirler.  

Takriben, günümüze nazaran bin sene evvelinden batinin başlattigi Haçli seferleri gerek Anadoluda ve gerekse Orta doguda karşisinda hep Türk ordusunu bulmuş ve ondan agir yaralar almiştir. Bu ordunun sahibi ister Musul Atabeyi Türk Nurettin Zengi olsun, ister Nurettin Zengi'nin kanatlari altinda yetişmiş Türk soylu Selahaddin Eyyubi olsun, bu idarecilerin Haçlilara karşi olan başarilarini elde eden onlarin Türk soylu ordusu idi. Haçlilarin Orta Dogudan silinip atilmasi Selahaddin Eyyubi zamaninda olmuştur.  O zaman Haçlilara karşi koyan bu orduya batililar "SARICANLAR" anlaminda "SARACENS" derlerdi. Günümüzde de öyle bilinmektedir. Yenilgiye ugramiş Haçli seferlerinden sonra, Bati aleminin olasilikla Orta Doguda Türkleri bölme maksadi ile planladiklari uzun menzilli planlari günümüzde meyvelerini verme olgunluguna getirilmiştir. Bir toplumu bölmek için kullanilan sinsi yikim araçlarinin en başinda toplumun dili gelmektedir. Dil degiştirilince toplum da kimligini farkina varmadan kaybedebiliyor. Hele genç nesil yeni bir dilde ögretilince ortaya kendi kökünden yabancilaşmiş bir nesil çikabiliyor. Simdilerde kendilerini "KÜRT" diye adlandiranlar aslinda eskiden beri "TÜRK" boylari idiler ve tarihciler de bunun böyle oldugunu belgelerle göstermektedirler.  Günümüzde kendine "Kürt" diyenler gizli çalişan Avrupali kurumlarca hirsizlanmiş Türklerdir!  Din kisvesine bürülü misyonerlerin açik ve kapali sistemli işlemesiyle bazi Türk gruplari kendi ulusuna karşi düşman hale getirilebilmektedirler. Işte Türklerin başina oynanmiş bu uzun menzilli oyunda Türklere kurulan kapan günümüzde nerdeyse kapanma durumundadir. 

Bütün bunlar Türk dünyasinin yok edilmesini hedefleyen sinsi ugraşilardir!  Eşi görülmemiş bir sahtekarlik yöntemi ile Türkçe ve onunla beraber Türkün medeniyeti, insanlari binlerce seneden beri, kökü kazinircasina hirsizlanmiştir. Kullanilan teknik etkinligi çok yüksek olan ve çok sinsice üretilmis bir yikim vasitasidir.  Tur/Türk/Oguz insanini, konuştuklari Türkçe agizlarin birbirinden farkli oluşunu ve sanki Türkçeden ayri bir dil konuşuyorlarmis gibi hileli bir iddia ile kendilerine ayri bir dil olarak dayatilmasi, onlari birbirinden uzaklaştirmak için kullanilan çok etken bir riyakarliktir.  Bu oyun binlerce seneden beri oynanan bir oyun olup onun sinsi gizliligi devamli şekilde örtülü tutulmuştur. Bütün bu oyunlarin altinda insanlari acimasizca birbirine düşüren, fitne fesati yaratan kara bir din kavrami ve onun uygulayicilari olmuştur.

Türk insani hiç bir zaman bu çok sinsi oyunun farkinda olmamiştir ve olmasi olasiligida nerdeyse sifir idi. Zira her kese bu kadar hoş görü gösteren saf ve iyi niyetli Tur/Türk/Oguz insani kendine ögretilenlerin gerçek ve samimi olduguna inanmiş yahut inandirilmiştir.  Bu saflik ve hoş görü yüzünden Tur/Türk/Oguz insani daima yontulmuş, kollari kanatlari budanmiştir. En güclü Türk devletleri bile tarihten silinmiştir. Artik bu çok sinsi gerçegin bilincinde olma zamanidir.  Türk milleti her kesten evvel kendine güvenmelidir.   

Gizlice uygulanan yöntem şu resimi çizmektedir:  Türkçeyi hirsizlamak, hirsizladigi sözleri degiştirip yeni kaliba sokarak ayri bir dil imiş gibi satmak; türetilen dili hedef aldiklari bir Türk grubuna dil olarak gizli gizli aşilayip beyin yikamak; ondan sonra da ortaya çikan Türklükten yabancilaştirilmiş gruba "Hint-Avrupa" dilli bir toplum demek ve ona sahip çikarak Türkü Türkten bölmek! Iste bunlar gezginci misyonerlerinin insan ve dil hirsizligi incelikleri!  Bu hirsizlik taa eski Babilon gezgincilerinden beri süre gelmiştir. Babilon çingeneleri de Tur/Türk/Oguz Sümerlere ait, dil ve din dahil, her kültür eserini hirsizlamişlardi.  Ayni oyun tarihte en uzun ömürlü bir Tur/Türk/Oguz devleti olan eski MISIR (Masar)da da oynanmistir. Bu oyun günümüzde de devam ettirilmektedir.  

Bu oyun insanlarin yan yana sulh içinde yaşamalari yerine komşuyu yikip evine, nedeniyetine, insanina ve ülkesine sahip çikma oyunudur ki bu sömürü oyunu şimdiye kadar çok büyük başari ile geliştirilmiştir.  Bu oyunun en etken sinsi aracisi da "dincilik" olmuştur.  

Bütün bu bilgilerin işiginda, denebilir ki dilcilere ve de aydin okurlara düşen ders şudur:

Sayet birileri, Kürtçe bir "Hint-Avrupa" dilidir şeklinde bir çikiş yaparsa, ona verilecek en kestirme yanit her halde şöyle olmalidir:  Sözde "Hint-Avrupa" dillerinin sahtekar yönü artik gün işigina çikmiş ve Türkçeden nasil yapilmiş olduklari anlaşilmiştir.  Görünüşte birbirine benzeyen bütün sözde "Hint-Avrupa" dilleri Türkçeden hirsizlanmiş sözlerin kirilip yeniden düzenlenmesi ve şifrelenmesi neticesi türetilmiş uyduruk dillerdir. "Kürtçe" de ayni şekilde yapilmiş uyduruk bir dildir. Türkçe sözlerin yeni kaliplara dökülerek degiştirilmesi, araba hirsizinin çaldigi arabanin rengini, içinde ve dişinda göze gelen bazi özelliklerini degiştirilmesi gibidir ki bu çalinan mali taninmaz hale getirir.  Dil hirsizligi da aynidir! Kürtçe sözde "Hint-Avrupa" dilllerine benzetilmis fakat kökü Türkçe olan bir dildir. 

"Kürtçe" dile ait sözcüklerin büyük bir kismi zaten Türkçedir.  Geriye kalanlari ise Türkçeden yapilarak gerçek bir dilin sözcükleri imiş gibi Dogu Anadolu Türk boylarina diş güclerin sinsice halk arasina sizdirdiklari gezginci misyonerler tarafindan dil olarak işlenmiştir. "KÜRT" adi dahi "TÜRK" adinin degiştirilmis halidir.  "KÜRT" adi .ile bilgisizce anilan halk aslinda hirsizlanmiş Dogu Anadolu Türküdür!  Saf Dogu Anadolu Türkü bir maden işletir gibi işletilmiş ve kendi kökünden uzaklaştirlmiştir. "Kürtçe" dil içinde gözlenen Türkçe sözcüklerin yöresel agiz degişimleri onlari Türkçeden ayri bir dil yapmaz. Birilerinin Türkçe "BABA" sözünü "BABO" şeklinde söylemesi onu "Kürtçe" söz yapmaz; yahut, ATA anlamli Türkçe APA sözünü "APO" şeklinde söylerse bu konuşma tarzi kelimeyi Türkçeden çikarip başka bir dil yapmaz!  

Uzak geçmişten beri gizli çalişan Avrupali dil uzmanlarinca yapilagelen Türkçe dil hirsizliginin üstünü kapatmak için bir sürü uyduruk dil deyimleri ve kurallari üretilerek dünya halkinin gözü perdelenmiştir. Bu gerçegi bilmeyen sayisiz iyi niyetle çalişan dilciler vardir ki onlar ancak görünenlerin "gerçek" oldugunu sanmaktadirlar.  Kandirilmiş olduklarinin farkinda bile degildirler. Gerçegi bilenler ise konuyu açiklamak yerine "lal" olmayi terçih edenlerdir. Bu yöntemle şimdiye kadar dünya yalanlarla kandirilmiştir. Gezginci gruplarin dil degiştirme yolu ile geliştirdikleri dil, medeniyet ve insan hirsizligi teknigi binlerce senedenberi gizli gizli kullanilmiştir. Bu hirsizlikta hedef alinanlar da hep Tur/Türk/Oguz dili, insani ve medeniyeti olmuştur. Bu durum karşisinda  konuşulan diller konusunda Avrupa dilcilerinin ve yazarlarinin elle tutulur inandiriciklari kalmamiştir. 

Sayet birileri "Kürtçenin" sözde "Fars" dilinin sözcükleri ile dolu oldugunu söylerse, bu "Kürt" denilen grubun "FARS" oldugu anlamina gelmez. Osmanli Türkçesinde de pek çok sözde "Farsca" sözcükler vardi ki o hal ne Osmanli Türkünü Farslaştirdi ve ne de Osmanli Türkçesini "Fars" dili yapti. Iranda milyonlarca Türk vardir ki onlarin dili hem Türkçedir ve hem de "Farsca" konusurlar.  Fakat bu onlarin "Türklügünü" degiştirmez. Ne gariptir ki sözde "Fars" dilinin sayisiz sözcükleri bile, "Kürtçede" oldugu gibi, Türkçe sözlerin degiştirilmesinden üretilmiş sözcüklerdir. 

Son olarak birileri sahte bir mantikla, yani "sophistry" dedikleri dil şaklabanligi ile, sizi ikna etmege ve susturmaya kalkişirsa, ilk iş hiç çekinmeden yukaridaki listeyi yüzüne dayatarak yapilmiş dil degişimlerinin izahini kendisinden istemek olmalidir. Bu dayatma karşisinda, aslinda ne konuştugunu bilmeyen, kulaktan dolma sahte bilgilerle kandirmaca dilbazligi yapan sözde dilcilerin söyleyebilecekleri hiç bir bilimsel izahatlari yoktur.  Sözde "bati dillerinin" avukatligini yapanlarin inanilacak taraflarinin kalmadigi peşinen yüzlerine  söylenmelidir. "Kürtçe" diye dayatilan dilin aslinda Türkleri bölüp birbirine düşürmek için planlanmiş bir sahtekarligi uygulamak maksadiyla türetilmiş sahte bir dil oldugu ve ayni zamanda bir yikim araci oldugu gerçegi dile getirilmelidir.  "Kürtlerin" Hint-Avrupa irkindan oldugu iddiasi ise tamamen uyduruk olup elle tutulur bir yönü olmayan bir iddiadir. Sözde "Kürt" toplumu ile Türk toplumu binlerce sene içli dişli olan, birbirinin ayni olan, görünüşü, adi, dili, töresi ayni olan Türk toplumlaridir. Sahte politika oyunlariyla Türkü bölmek gezginci aşiretlerin dincileri ve politikacilari arasinda bir adet haline getirilmiştir. Çünkü Türkçeyi hirsizlayip kapali kapilar ardinda kendilerine çeşit çeşit dil üretenler, kimsenin bu hirsizligin farkinda olmadigini çok iyi bildikleri için daha da cesaretlenmişler, ayni teknigi her firsatta uygulamişlardir. Bilinmelidir ki ta eski Babilon gezgincilerinden beri, bu konularda yalan söylemenin zirvesine ulasmiş olan gezgincilerin gerek sözde "Grek" ve "Latin" dillerini ve gerekse bu iki dilden yapildigini ileri sürdükleri çagdaş "Avrupa" dillerini de ayni hileli yöntemle Türkçeden yapmiş olduklari artik bilinen bir gerçektir! Bu gerçegi bilmeyen milyonlarca masum ve dürüst insan yalan dolanla kandirilmiş ve hilekar bir sistemin maksadina hizmet eder hale getirilmiştir!  Bütün bunlar başkalarinin özel maksatlar için geliştirdigi sahte iddialarin yutulmamasinin gerektigini göstermektedir.  


Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya

22/Ekim/2007


====================================================

 

----- Original Message -----

From: tezcan günday

To: a_kandemir69@hotmail.com ; adgunday@hotmail.com ; burhan_34@hotmail.com ; dilekmekci2001@yahoo.com ; e.d._denizyosunu@hotmail.com ; engo ; erkandemirci1@hotmail.com ; faik kurtulan ; h_kara35@hotmail.com ; halukdiler@hotmail.com ;hkara_35@hotmail.com ; KIJIM ; kuvva ebru dönmez ; kuvva gülşen koç ; kuvva hakkı gümüş ; leader-69@hotmail.com ; murat.kazbek@sanicor.com.tr ; naim usta ; nazan ; nennur ; nurtenozer@sanicor.com.tr ; olimbera.mio@hotmail.com ; ozcanyesiltepe@hotmail.comöjü ; rapsodi dilek hnm ; sanicor2dila@hotmail.com ; serdar-kolotoglu@hotmail.com ; tahagunday@hotmail.com ; talatdalkiran@hotmail.com ; zeyneporuncak@hotmail.com

Sent: Friday, October 26, 2007 11:17 PM

Subject: yAVUZ SULTAN SELİM HAN

 

Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye seferine giderken hayrat olarak Muş'ta yaptırdığı çeşmenin üzerinde bulunan bir şiir. 
Sultan Selim giderken yaptırdığı çeşmeyi dönüşte bitap vaziyette bulmuş bunun üzerinede aşağıdaki mısraları kendisi kaleme aldırarak çeşmenin üzerine yazdırmıştır.

Şiirin anlamı 1999'da Hasan Pulur'un bir yazısında dile getirilince çeşmenin üstündeki kitabe silinmiştir. 


KÜRDE fırsat verme Ya Rab
Dehre sultan olmasın
Ayağını çarık sıksın
Karnı bile doymasın 
Vur sopayı al haracı
Asla iflah olmasın
Ol bu çeşmeden gavur içsin
Rum içsin
Kürde nasip olmasın

 


Windows Live Messenger'ın için ÜCRETSİZ 30 ifadeyi indir! Buraya tıkla!

 --~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~
Bu mesajı şu gruba üye olduğunuz için aldınız: Google Grupları "KEMALİST DEVRİM" grubu. 
 Bu gruba posta göndermek için , mail atın : kemalizm1919@googlegroups.com 
 Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için şu adrese e-posta gönderin: kemalizm1919-unsubscribe@googlegroups.com 
 Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/kemalizm1919?hl=tr 
adresinde bu grubu ziyaret edin 
-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---