HAY, HAYMANA, HAL (AL) ve HALAY sözcükleri hakkinda

Kardeșim Murat Saygili bey,


Merhaba!

Ermeniler kendilerine HAY ve HAIK derler.  HAY sözü yabancilastirilmiș Türkçe AY sözüdür. Bu onlarin AY'a, daha dogrusu "KARA AY"a taptiklarindan dolayidir ki bu pek dile getirilmez bir sirdir.  Böylece HAY adlarini bu Türkçe AY sözünden almișlardir.  Asil adlari ERMENI degildir.  ERMENI adi bu Hristian halkin dogu Anadoluya sahip çikmasi için bati tarafindan uydurulmuș bir takma addir. "Hayastan" adi da Türkçe "AYISTAN" sözünün degistirilmiș halidir. Böylece bu ad da Türkçe olup küçük bir degiștirme ile Türkçeden kaçirilmiștir! Bu konuda șu yazimi okumani öneririm.


http://tech.groups.yahoo.com/group/Polat_Kaya/message/402

 

Bizde haydan gelen hü ya gider diye atasözü de var.


Bu degimde ki "haydan" sözü bir anlaminda "talandan gelen" (talandan kaçirilan, kargașadan kaçirilan) anlaminda olup bir nevi emek vermeden bedava elde edilinen mal, mülk, para vs. demektir.  Bu șekilde elde edininilen paralar da pek rahatlikla carcur edilir ve boș șekilde harcanir.  Yani emeksiz elde edinilmiș malin yahut paranin pek degeri bilinmez demektir. Burada ki HAY sözü ile "Ermenilerin" kendilerine ad olarak kullandiklari HAY (AY) ayni anlamda degildir. 


 

Sizce haymana ne demektir.


Bildigim kadariyla HAYMANA Türkiyede bir yerin adidir.  Fakat neden ona HAYMANA denilmiș onu bilmiyorum. Bir kasabanin adi olarak "Haymana" sözcügü "AYMAN-A" șeklinde bakildiginda Türkçe "AYMAN ÖY" (AYMEN EVI, aya tapan kișinin evi) anlaminda olabilir. Bu haliyle örnegin, TÜRKMANA (TÜRKMEN ÖY) gibi bir Türkçe degim olabilir. Türkler eskiden beri Gök Tanriya, Gün Tanriya ve Ay Tanriya tapan bir ulus olmuștur.  Bu sebeple HAYMANA Ay-Tanri adina verilmiș bir ad olabilir. 


 

Hal kelimesinin güneş anlamına geldiğini ümit iriş internet ortamında ifade ediyor.

 

HAL kelimesi Türkçe AL kelimesinin bir șeklidir.  "H" harfi sesiz bir harftir ve bir çok yerde kendini gösterir. AL sözü, Türkün AL bayraginin renginde oldugu gibi, "kirmizi ve kizil" demektir.  AL adi çok eskilerden beri Gün Tanrinin yani Güneșin adidir. Kipkirmizi yahut nar gibi kizarmiș  herhangi bir ateș güneșin yer yüzündeki temsilidir.  Böylece  AL sözü eskidenberi Türk kültüründe Güneși temsil eder.  Bu durumu pek çok yazilarimda ișaretlemișim. Bunun gibi ALA  sözü de Ay-Tanriyi temsil eder.  (dolun AY dünyadan bakildiginda ALA yahut ALACA göünür). Ayni sekilde  ÂLÂ yahut ULU sözleri de Gök Ata Tanriyi temsil eden bir addir. Günümüzde Türkçe AL sözü ALLAH (yani Türkçe "AL ILAH") adinin  baș hecesidir.  Bütün bunlarin hepsinin kaynagi Türkçedir! 

 

Halay kelimesi sizce semavi bir güneş-ay dansını bir düzeni mi ifade ediyor?


Iyi bir soru! Halay sözü "AL"  + "AY" sözlerinden yapilmiș bir Türkçe sözcüktür.  "HALAH" oyunumuz Türklere mahsus bir șölen gösterisidir.  Eski çaglarda güneșe tapan atalarimiz ve ninelerimiz ortada güneși ve hem de ay ișigini temsil eden bir ateșin etrafinda el ele tutușarak ayinler yaparlardi.  Bu gibi ayinler ve de oyunlar halen de devam eder. Bu ateșin etrafinda türküler söyleyerek ve hem de HALAY danslari yaparak ayinlerde bulunmak çok dogal bir temsili tapinmadir. Nasil ki günümüzde "namaz kilmak" bir tapinma șekli ise  HALAY çekmek te yine bir tapinma gösterisidir. Bu oyun șekli Türk dünyasina mahsus olup AL güneșe ve de AY'a tapan Tur/Türk/Oguz insaninin tanrilari etrafinda dönmesi ve ona tapmasi anlaminda olmasi çok normal ve dogaldir. Bu eski Türk dünyasinin ayinleri günümüze kadar "HALAY oyunlari șeklnde gelmiștir. Hatta halay çeken atalarimizin resimleri kayalar üzerine bile ișlenmiștir. 


Dikkat ederseniz Güneș te içinde bulundugumuz güneș sisyeminin ortasindadir ve sistemin ilk yapilanmasindan arta kalan bütün gezegenler ve diger kalintilar hep onun etrafinda dönerler. 


Ayni zamanda, Kutup Yildizi (DEMIR KAZUK ILDUZU) bölgesinde oturdugu varsayilan Gök Ata Tanri OGUZ'un da etrafinda bütün kainat döner. Onun için olsa gerek ki oraya KUZEY yani "OGUZ ÖY" anlamli bir ad verilmiștir.  


Hacca giden Müslümanlar KABE etrafinda dönerek tapinmalarini yaparlar. 

Dairevi bir "HALAY" oyununda da bir merkez etrafinda dönülür. ALEVI inancinda olan Türkler Türk dünyasinin bu çok eski ayin șeklini günümüze kadar getirmiș Türklerdir. Islamlik onlari bastirmiștir. 


Şunada dikkat etmelisiniz ki Türkçe OYUN sözü ile Türkçe AYIN sözü birbirinin çok yakini ve benzeridir. Birinden digerine geçilmesi çok kolaydir. HALAY oyunlari AYIN gösterilerin birer parçasidirlar. AYIN ise Tanriya yapilan tapinmalarda yapilan dini gösterilerdir. 


Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya

29/11/2007


Saygili, Murat (EXT-Other - TR/Ankara) wrote:
 

Polat Ağabey Merhaba,

 

Ermeniler kendilerine hay diyorlar ülkelerine de hayastan.

 

Bizde haydan gelen hü ya gider diye atasözü de var.

Sizce haymana ne demektir.

 

Hal kelimesinin güneş anlamına geldiğini ümit iriş internet ortamında ifade ediyor.

Halay kelimesi sizce semavi bir güneş-ay dansını bir düzeni mi ifade ediyor?

 

Birde yeni bir kitap çıktı Umar Oflaz'ın Oğuzname adında. Sizin görüşlerinize çok yakın öğeler var içerisinde.

 

Saygılarımla

 

Murat