Re: [baldakituzum]

Sayin Bülent Esinoglu ve Degerli Arkadașlar,


Ilk yazinizda NIFAK sözcügü için şöyle dediniz: 
    

"Nifak Arapça, Türkçe karşılığını bulamadım. Geçimsizlik, anlaşmazlık gibi karşılıklar vermişler. Karşılamıyor. Nifak’ı içindekinin tersini yansıtma diye anlarsak doğru anlarız. (Örtülü ihanet)."


Bu görüşünüzde haklisiniz.  Sözcüklerin yapisi beni ilgilendirdiginden, siz dile getirdikten sonra, NIFAK sözcügü benim de dikkatimi çekti. NIFAK sözcügünün "geçimsizlik, anlaşmazlık" şeklinde olan tanimini ben yanliş buluyorum.  Fakat, 
"ara bozuculuk" tanimi ise NIFAK sözcügünün dogru tanimi olmalidir görüșündeyim.  

Kavram alarak, "geçimsizlik", "anlaşmazlık" ve de "ara bozuculuk" üç ayri kavram olup ilk ikisi üçüncünün dogurdugu neticelerdendir. Elbette ki "geçimsizlik" ve "anlaşmazlık" illada "ara bozuculuk" dan dogmaz.  Iki dost ki
și aralarinda her hangi bir konuyu tartișirken aralarinda olan görüș farklarindan dolayi "anlaşamamazlık" içine girebilirler ve birbirlerine karși kullandiklari sözlerin dozuna göre aralarinda geçimsizlik, tartișma ve kavga bile bașlayabilir.  Halbu ki NIFAK kavraminda A ve B kișileri arasinda üçüncü bir C kișisinin "ara bozuculuk" tohumlarini atmasi gerekir. Bu C adli kiși her seyden önce A ve B yi sevmeyen, çekemeyen, yikilmalarini isteyen, sinsi, hilekar, iki yüzlü, sahtekar ve gerektiginde hem A'nin ve hem de B'nin yüzüne gülen, yaltaklanan, diger taraftan A ve B nin kötü günü için içinden yanip tutușan kara yürekli hain birisidir. A'nin ve B'nin birbirlerine düșman olup aralarinda kavga çikmasi ve hatta birbirlerini yok etmesi C'nin kendi çikarlari için yaptigi planlarin geregidir.

C ara bozuculugu nasil yapar? Genellikle, C A ve B arasinda yalan söz getirip götürmekle,  A ve B yi birbirine kar
și oynamakla, A ve B'yi ilgilendiren temelsiz bilgileri (disinformation) yaymakla, ve  benzer yollarla yapar.  Böylece, "ara bözuculuk" kavramin temelinde A ve B'yi bilinçli olarak yaniltma, kandirma ve yanliș düşünmeye ve hareket etmege yöneltme hilesi vardir.  Bașka bir degimle C nin maksadi, en azindan ya A nin yahut B nin, yahut ta her ikisinin kendilerini kendi arzulari ile bir uçuruma atmalarini saglamaktir.  

Bu durum kar
șisinda "NIFAK" sözcügü ile Türkçe "KANMA" ve "KANDIRMA" sözcügü arasinda bir dil baglantisi vardir. Bu durumu şu şekilde daha iyi görebiliyoruz:  NIFAK sözcügü "KANIF" şeklinde yeniden dizildiginde, yani tersinden yazildiginda, Türkçenin "KANIF" (KANIP) sözcügünü buluyoruz ki bu da Ärapca NIFAK sözcügünün Türkçeden yapilmiş oldugunun bir işareti ve belgesidir. Turkçe sözcüklerden ve sözlerden, onlari yeniden şekillendirme yoluyla, yeni sözcükler türetmek pek çok "dillerin" yapisinda ve geleneginde binlerce seneden beri olmuştur.   


Selam ve sevgilerle,

Polat KayaBülent Esinoğlu wrote:
 

Sn. İlgili,

İlginize çok teşekkür ederim. Bakıyorum artık “Nifak” sizi de ilgilendiriyor.

 Öyle bir  fitnenin içindeyiz ki bu fitnenin içinde ılımlı ve bağımlı İslam da var.

TÜSİAD’da var. Bölücü Kürtler de var. Üç düşman üç İsrail.

 Ama hepsinin arkasından Amerika’yı çekerseniz Türkiye güllük gülistanlık olur.

Bundan kurtulmak “için aydın namusuna ihtiyacımız var”.

Namuslu aydın, örgütlenip sorumluluk alandır.

Örgütsüz aydın, gevezedir, korkaktır,kişilikli gibi görünür kişiliksizdir.

Selamlar sevgiler.

Bülent Esinoğlu

From: baldakituzum@... [mailto:baldakituzum@...] On Behalf Of TEZKAN's GM
Sent: Friday, December 07, 2007 11:35 PM
To: baldakituzum@...
Subject: [ SPAM ] Re: [baldakituzum]

 


 

Hata! Dosya adı belirtilmemiş.

NİFAK...

 

Güncel Türkçe Sözlük'te Söz

[          ] [ARA]

nifak 
isim (nifa:kı) Arapça nif¥®

    Geçimsizlik, anlaşmazlık, ara bozuculuk:
       "Nifak unsurları her ikisinin iyi niyetlerinden yavaş yavaş, sinsi sinsi kendi çıkarlarına yararlanmasını bilecekti."- Y. K. Karaosmanoğlu.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

Birleşik Sözler

nifak tohumu

 

 

 

26 Eylül 2006'dan bu

Hata! Dosya adı belirtilmemiş.

 


 

 

 


 


 


 


 

----- Özgün İleti -----

Gönderme tarihi: 07 Aralık 2007 Cuma 17:08

Konu: [baldakituzum]

 

Değerli Dostlarıma,

Başarılar dilerim.

Nifak Ve İttifaksızlaştırma

Bülent Esinoğlu

    Nifak Arapça, Türkçe karşılığını bulamadım. Geçimsizlik, anlaşmazlık gibi karşılıklar vermişler. Karşılamıyor. Nifak’ı içindekinin tersini yansıtma diye anlarsak doğru anlarız. (Örtülü ihanet)

    Bizim gençliğimizde dini kültür donanımı olanlar “nifak” sözcüğünü ağızlarından düşürmezlerdi. İmanı zedeleyen tavır, davranış ve eylemlere karşı nifak sözcüğü çok kullanılırdı.

    Fethullah Gülen’in seri İman ve Nifak Tebliğ’leri oldu.

    Meğersem “içindekinin tersini yansıtma” öyle büyük ve gerçek bir meseleymiş ki yıllar sonra öğrendim. Nifak üzerine doktoralar yapılmış, tezler verilmiş. Batı “nifak” konusunda uzmanlaşmak için bilimden yararlanmış.

    Amerika devletler arasına nifak sokmak için psikolojinin bütün imkanlarından yararlanmış. Velhasıl psikolojik savaşın temel direği “nifak” olmuş.

Örtülü İhanet

    Komplolar dolu bir dünyada yaşıyoruz.

    Sırasıyla komplolar, arkasından propaganda, depolitizasyon ve kitleleri sindirme sistematiği altında kaldık.

    Stratejik ortağımızın stratejik düşmanlığı ile yaşamaya çalışıyoruz.

    Yaşı ellinin üzerinde olanlar hatırlayacaktır. Önce bir “soğuk savaşın” tezgahından geçtik. Soğuk savaşın kitleler üzerinde sindirici etkisi oldu. Aradan yıllar geçtikten sonra öğrendik ki Amerika NATO içine yerleştirdiği “Derin NATO” vasıtası ile suikastlar düzenliyor. İtalya da bu durum ortaya çıkınca, Amerikanın denetimindeki Derin NATO’ya Gladio demişlerdi.

Geçtiğimiz yıllarda Amerikan üst düzey yönetimlerinde de bulunmuş bir diplomat Poll Henze, Türkiye’de eskiden CIA vasıtası ile elde ettiklerimizi CIA’ ya gerek kalmadan halediyoruz demişti.

    Para vererek oluşturdukları sivil ihanet örgütleri ile yıllarca devlete karşı savaş verdiler.

    AB ve ABD parası ile siyaset yapan bir sürü dernek ve vakıflar var. Bunların temel görevi devlete karşı savaşmaktır. 22 Temmuz turuncu devrimi bunların eseridir. Darbe geliyor ha, demokrasi gider diyerek, kendileri sivil ihanet darbeleri tezgahladılar.

    İçeride atılan her bomba, yapılan her suikast biline ki CIA tarafından ülkemizi yalnızlaştırmak ve ittifak potansiyelini ortadan kaldırmak üzere tezgahlanmıştır.

    Amerikanın “ittifaksızlaştırma ve yalnızlaştırma” işini nifak sokarak yaptığını artık biliyoruz.

    Şimdilerde İran ve Türkiye arasına kama sokulmaya çalışılıyor. Bir taraftan “ılımlı ve bağımlı İslam” ı savunan Amerika, öte yandan laikliği İran’a karşı kullanabiliyor.

    İman ve Nifak Tebliğ’leri verenlerin İran ile aramıza sokulan nifaktan söz ettikleri yok.

    Münafıklar.

    2007-12-07, bulentesinoglu@...

     

sinoğlu