Re: [baldakituzum] Re: [MADDENIN SAKIMI KANUNU.. : Osman Cataloluk Beye yanit: 1

Dr. Osman Cataloluk Bey,


Öncelikle sizin ve bütün baldakituzum toplumunun Yeni Yilini candan kutlar Yeni Yilda hepiniz için saglik, mutluluk, başarilar ve dünyaya da devamli bariş dilerim. 

Aşagidaki iletinizi okudum. Ne yazik ki bu iletideki yaziniz sizin için pek te övüneceginiz bir yazi olmamiş. Iletiniz "bilge" bir kalemden çiktigi görüntüsünü vermiyor.  Hiç te hoş olmayan bir yüz ve tavir göstermişsiniz.  Okumuşlugun geregi, okuyup ta anlayamadiklarinizi, terbiye hudutlari içinde, yazardan sorup ögrenmek ve agiz dalaşmasi yapmadan, zor olan konuyu düze çikarmak olurdu. Siz gereksiz yere dalaşmayi seçmişsiniz. Yazdiklarinizdan anlaşilan şudur ki yazilarimi ya çok üstün körü okudunuz veya okuduklarinizi anlayamamak gibi bir sorununuz var. Heyacana kapilip aklina geleni söyleyen mantiksiz birisi gibi davranmişsiniz. Böylece hep hataya düsmüşsünüz.  Ayrica, yazinizdan görüldügü üzere, hem bilgiden ve hem de saygidan yoksun oldugunuzu da sergilemişsiniz. Gelişi-güzel yahut ulu-orta konuşmaniz ve de celallenmeniz bu noksanliklarinizin işaretleridir.  

Konuştugum konu olasilikla sizin için yeni işittiginiz bir konudur.  Bu sebeple benim görüp, bulup ve gün işigina çikardigim Avrupa dillerinin Türkçeden yapilmiş olduklari gerçegine yabanci olabilirsiniz  ki bunu normal karşilarim.  Fakat, konu hakkinda bunca bilgi noksanligi içinde oldugunuzu bir kenara itip bilmediginiz bir konuda şiddetle ve karalayici fikir beyan etmeniz ve bir politikaci gibi davranmaniz sizin için pek uslu ve mantikli bir davraniş  olmamiştir. Bundan da kaçinmaniz gerekirdi.  

Bu görüşlerimi böylece belirttikten sonra, şimdi sizin yanitiniza satir-be-satir cevap verecegim.  Yalniz, yazim biraz uzun olacagindan, daha kolay anlayabilmeniz için, onu ayri iletiler halinde bölümlere ayiracagim. Umud ediyorum ki bu size bir kolaylik saglamiş olur. Bu yanitimda benim de bazi taşkinliklarim olursa, onlari da şimdiden saygi deger ve de degerli baldakituzum okuyucularinin affina arzederim.

 

1. Dediniz ki:
ARKADAŞLAR HER ŞEYİ TÜRKÇE YAPACAZ DİYE DİLİ DE BERBAT
ETMEYİN!!
 
 
Polat Kaya: Bu ifadeniz gerçekleri temsil etmeyen çok saçma bir ifade! Peşinen belirteyim ki Türkçeyi "BERBAT" eden benim söylediklerim degil, bilakis Türkçeyi "YAPACAZ" gibi kirik dökük sözlerle konuşan sizlersiniz.  Kendi yaptiginiz garabeti görmeden başkasini suçlamaniz biraz garip oluyor. Böyle argo dili Türkçe kullanmaniz pek yakişik almiyor. Lütfen, biraz "doktorlugunuza" yakişir bir Türkçe ile konuşun! Burasi sokak çocuklarinin konuştugu yer degil. Yazacaksaniz dogru dürüst Türkçe dil ile yazin ve de lütfen efendi gibi yazin. Ortaligi gürültüye bogmanin geregi yok.
 
Şunu çok iyi anlamaniz gerekir ki benim yazdigim yazida "HER ŞEYİ TÜRKÇE YAPACAZ DİYE" yaptigim bir iddia yoktur ve her seyi de "Türkçe" yapip Türkçeye aktarmiyorum. Siz okudugunuzu anlamadan yanliş dallari sallayip konuyu kariştirmaya çalişiyorsunuz. Bilgilenmeniz için tekrar edeyim: benim yaptigim, AVRUPA ve SAMI dillerinin Türkçeden yapilmiş olduklarini delilleriyle göstermektir. Bunun için de, bu dillere ait bazi sözcüklerin temelinde neler var meraki ile sözcüklerin geçmişini araştiriyorum. Bu çalişmayi senelerdir yapmaktayim. Bir dili konuşmak başkadir, onun geçmişteki yapilanmasini araştirmak başkadir. Bu iki kavrami birbirinden ayirt edebilmelisiniz. Belli ki bunu kavrayamiyor ve yapamiyorsunuz.    
 
Türkçe çok eski bir dildir ve geçmişte o bir dünya dili idi. Bu durum karşisinda onun başka "dilleri" çeşitli şekillerde etkilemesi çok dogaldir. Siz, olasilikla, pek çok kimse gibi, bir dilin başka bir dili etkilemesini bir dilden digerine yüzeysel olarak görünebilen ve belirli sayida kelime göclerinin oluşu şeklinde düşünüyorsunuz. Halbuki benim dedigim Türkçe sözcüklerin ve tanimlama sözlerinin hirsizlanmasi ve başka kaliplara dökülerek ondan yeni diller yapilmasi olayidir. Bu konuyu ilk defa gün işigina çikaran Polat Kaya'dir. Bu kavramin işigi altinda, temelinde Türkçe oldugunu gördügüm sözcükleri bulup belirtmek benim için bir merak konusunu aşmiş ve bir görev olmu stur. 
Bu çok önemli araştirmaya bilgisizce gösterdiginiz  karalamalariniz ve tüy  kabartmalariniz yakişik almayan mudahale ve kabul edilemez sarkintiliktir.
 
Dikkat etmelisiniz ki sizin yukaridaki mantiksiz yorumunuz ve suçlamaniz ile benim dediklerimin arasinda daglar kadar fark vardir.  Kavramlari bilgisizce birbirine kariştirip ve hem de çamur atan bir dil kullanarak ortaligi kirletmeye kalkişmaniz sizin naminiza pek yakişikli olmamiş. 
 
Görüldügü üzere, benim çalişmalarin Türkçeyi "BERBAT ETMIYOR", tersine, Türkçeyi ön plana çikariyor. Ve Türkçenin ne kadar eski bir dil oldugunu isbat ettigi gibi onun pek çok diger dillere kaynak dil malzemesi olarak kullanilmiş oldugunu isbatliyor. Bunca açiklamalardan sonra bunu siz görebilmeliydiniz. Ama ne yazik ki bu konuda bilgisiz oldugunuzdan oku atip kendi kendinizi vurmuşsunuz. Böylece,"ARKADAŞLAR HER ŞEYİ TÜRKÇE YAPACAZ DİYE DİLİ DE BERBAT ETMEYİN!!" şeklindeki karalayici ifadeniz, sizin okudugunu anlamayan ve dolayisiyle ne söyledigini bilmeyen bir zihin karişikligi içinde oldugunuzun açik göstergesidir.  
 
 
Devami Yanit -2 de
 
 
Selamlar, 
 
Polat Kaya
 
 
 
osman cataloluk wrote
 
 
ARKADAŞLAR HER ŞEYİ TÜRKÇE YAPACAZ DİYE DİLİ DE BERBAT
ETMEYİN!!
GEN kelimesi İngilizce bile değildir! Ve Aslı
GENE'dir. Bunun da TÜRKÇE İLE VE MÜRKÇE İLE YAKIN UZAK
ALAKASI DA YOKTUR!! GÜLÜNÇ OLMAYALIM. TÜRKÇE BİZİM
ASLIMIZDIR TAMAM AMA GAVURUN ASLI DEĞİLDİR! BUNU
SÖYLER İSENİZ KENDİNİZİ DE ÖTEKİLEŞTİRİYORSUNUZ
DEMEKTİR. M:KEMAL'İN BİRİLERİNİN KAYIĞINA BİNİP HER
ŞEYİN ASLI TÜRKÇEDİR DEDİKTEN SONRA BUNDAN JET HIZI
İLE GERİ DÖNÜP KAÇTIĞI DA VAKIA DIR ZİRA HER ŞEYİN
ASLI TÜRKÇE KESİNLİKLE DEĞİLDİR. O ZAMAN İLK DİLE GERİ
DÖNÜŞ YAPMAK LAZIMDIR Kİ BU TÜRKÇENİN SONUNU GETİRECEK
BİR YAHUDİ TEZİDİR!! DİKKAT!!! ZİRA İLK DİL ESKİ
ARAMİCENİN İLK HALİ OLARAK DÜNYADA BİLİNMEKTEDİR!!!
BİZ NE ARAMİYİZ NE DE ONUNLA KÖKENİMİZ VAR!!! BU
ZIRVALARDAN KURTULMAK LAZIMDIR!!!
BİR TARAFTAN TÜRKÇE İÇİN OSMANLICAYI BİLE BIRAKMAK
GEREKİR DİYENLER ŞİMDİ DAHA BERBAT UYDURMA KALIPLAR
İÇİNE SOKULMASIN UYANIN!!
Selam
dR.Osman