Re: [bcn2004] Chakra-Teker

Degerli kardeşim Erhan Berber Bey'e

Merhaba Erhan.  Iletin için çok Teşekkur ederim.  Dedigin çok dogrudur.  CHAKRA sözü  benim köyümde CEHRE diye bilinirdi. Elbetteki CEHRE (ÇAKRA) ve TEKER biri digeri ile ilgilidir. Türk kültüründe CEHRE (spinning wheel) yünün ip haline getirilmesinde kullanilan bir tekerlekli sistemdir. Çapi bir hayli büyük olan CEHRENIN bir dönüşü, ona devamli dönen bir iplik sistemi ile ilikli "Ig" (igne, ok) çubugunu pek çok defa döndürür ve böylece yünün ip haline getirilmesi işi bir hayli kolaylaştirilmiş olur.  Bu, CEHRE nin Türk kadininin günlük işlerinde kulanildigi bir tatbikatidir. 

Ayrica CEHRE (CHAKRA, Türkçe ÇARK) olarak, suyu bir alt seviyeden bir üst seviyeye çikarmak için "dolab" olarak ta kullanilir ki o da daimi dönen bir tekerlektir.  

Ayrica CEHRE sözcügü ile ÇEHRE , yani insan yüzünü tanimlayan sözcük (yüz de  yuvarlaktir) ile ilgili olmalidir.

Bir dairenin çevresini ifade eden ÇEVRE sözü de yine CEHRE sözü ile ilgili olsa gerek. 

Ayrica, TEKER sembolü GÜNEŞ'in  ve de AY'in bir timsalidir. Tekerin "caglari" bir yildiz işareti yapar. Sümer yazitlarinda bu yildiz işareti Tanri anlamindadir.  Bunun böyle oldugunu zaten TEKER sözünden de görmekteyiz.  Zira Türkçe TEKER sözü, "TEK ER" şeklinde güneşin ve Tanrinin Türkçe olarak tanimlamasidir.  Çünkü TANRI (DINGIR, DINGRI, TENGRI) bir "TEK ER" (Eşsiz er) anlamindadir.  Bu da Türk dilinde ve Türk kültürününde geliştirilmiş GÜNEŞ, AY ve Gök Ata Tanri (OGUZ) dininin dünyanin en eski dini oldugunun bir başka isbatidir. 

Ayrica şunu da dikkatinize sunmak isterim ki TEKER ve TEKERLI ARABA Orta Asyanin Karli Daglarindaki kayalara işlenmiş damgalardan biridir ki bunu son TRT nin "KARLI DAGLARDAKI SIR" adli yayinlarda çok açik olarak gördük.  Bu da ilk TEKER in Güneşe inanan Tur/Türk/Oguz insani tarafindan icad edildiginin bir kanitidir.  Bilindigi üzere Sümerlerin kullandiklari "KAGNI" tekerlerinin aynini günümüzde dahi Anadoluda bulmak mümkündür.  

Erhan yazdigin için çok tesekkur ederim.  Eline saglik aziz kardesim.

Selam ve sevgi ile,

Polat Kaya

05/03/2008

Erhan Berber wrote:
 

Sozcuk anlami tekerlek (wheel) olan Chakra kelimesi ile ceker ve teker kelimeleri arasindaki ses ve anlam birlikteligine dikkat cekmek icin yaziyorum.

 

Daha once Sn. Polat Kaya Dravidian (Tur evi idi) ile Turkce arasindaki bazi benzerliklere dikkat cekmisti.  Ayrica, ekte, Ankara Universitesinde bir sure (gecici) gorev yapmis Hindistanli bilim insani Sn. Sosale Chandrasekhar'in Altay dilleri ile Dravidian arasindaki iliskiyi arastiran bir makalesini de ekliyorum.

 

Makaleye ag uzerinden http://cogprints.org/5452/1/SC-Cog.pdf adresinden ulasilabilinir.

 

Sevgiyle,

 

Erhan
 

 


Harold Langford <spiritual_deism@...> wrote:

To: Harold Langford <spiritual_deism@yahoogroups.com>
From: Harold Langford <spiritual_deism@...>
Date: Wed, 5 Mar 2008 08:19:31 -0800 (PST)
Subject: [Spiritual_Deism] Pranic Healing

 

Hello fellow heretics,

 

I found this interesting reference in an article on Pranic healing. It refers to the chakras as vehicles for processing solar energies, as well as other kinds of energies (prana).

 

 

Chakra is a Sanskrit word meaning "wheel". According to ancient teachings they are the energy body's power stations or whirling energy centers that enable the energy body to absorb prana from the sun (solar), air (vitality globules) and ground. The body through meditation or prayer can obtain a fourth source of prana called Divine Prana.

 

Harold